IMG 272726 kwietnia 2018 r. odbyło się w Muzeum otwarcie wystawy fotograficznej „LAS” zorganizowanej przez Lasy Państwowe w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Lasów (2011) pod patronatem ONZ. Autorem wystawy jest Roman Rogoziński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród.

Otwarciu wystawy towarzyszyło muzyczne spotkanie inspirowane naturą prowadzone przez muzyka - Wojciecha Popielarza.

Fotografie przedstawiają Lasy Państwowe Podlasia, Warmii i Mazur. Urokowi zdjęć dodaje czarno-biała technika wzbogacona odcieniem prawie niewidocznej zieleni, podkreślająca nastrój leśnych uroczysk. Dziś wystawy fotografii czarno-białej oglądamy rzadko i są one wyrazem nie tylko elegancji, ale też pewnej elitarności. To także nawiązanie do pierwszych albumów Włodzimierza Puchalskiego i innych twórców polskiej fotografii przyrodniczej.

wystawa zaproszenie22 Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej „LAS” oraz imprezę towarzyszącą - koncert inspirowany naturą w wykonaniu Wojciecha Popielarza – gitara

26 kwietnia 2018 r., godz. 10:00

Ekspozycję tworzy 50 czarno-białych fotogramów o wymiarach 70x100 cm, oprawionych w technice dibond, przedstawiających piękno Lasów Państwowych północno-wschodniej Polski.
Duże, nastrojowe zdjęcia przenoszą nas w najbardziej dzikie i tajemnicze leśne zakątki, a piękno prezentowanych fotografii, oprócz mistrzowskiego wykonania, bardzo mocno podkreśla czarno-biała technika, która znakomicie oddaje nastrój i urok lasu.

Mecenat wystawy: Lasy Państwowe

Mecenat artystyczny: prof. Andrzej Strumiłło

Przygotowanie i wybór: Stanisław J. Woś

wstęp – 1 zł

008Fascynacja kamieniem sięga czasów prehistorycznych, kiedy to w epoce kamiennej z fragmentów krzemieni tworzono narzędzia. Wraz z rozwojem ludzkości kamień zaczął przyjmować inne znaczenie. Z funkcji użytkowej, zyskał rolę kulturową oraz dekoracyjną. W neolicie (V – II w. p.n.e.) narzędzia używane były w obrzędach religijnych. Minerałom i skałom często przypisywano właściwości magiczne, tworzono z nich różnego typu amulety. Dziś także zachwycamy się pięknem kamieni ozdobnych, nie zdając sobie sprawy, że wiele z nich występuje na terenie Polski – np. jedne z najpiękniejszych na świecie agaty oraz najbardziej polski z kamieni szlachetnych używanych w jubilerstwie – krzemień pasiasty. O nich właśnie jest wystawa "Minerały i skały ozdobne Polski" przedstawiająca wybrane okazy ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.

36"Dawne kresy we współczesnym obiektywie" to najnowsza wystawa prezentowana w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zdjęcia kresów II Rzeczypospolitej, ziem które po ostatniej wojnie znalazły się w granicach Litwy, Białorusi i Ukrainy zostały wykonane przez uczestników konkursu przygotowanego przez Muzeum Niepodległości w Warszawie w 2011 r. Niemi, ginący świadkowie dawnej swojskości kresów są nie tylko wdzięcznym tematem do plenerów fotograficznych, mają w sobie zapisane wielowarstwowe dzieje. Uroczyste otwarcie wystawy w drozdowskim Muzeum było okazją do przypomnienia najważniejszych momentów z historii miejsc utrwalonych w kadrze obiektywu.

001Najnowsza wystawa prezentowana w Muzeum Przyrody w Drozdowie, nosząca tytuł „Gdzie kobiety z tamtych lat, z naszych stron...” jest podróżą w świat kobiet; w wymiarze historycznym, kulturowym, a także - w pewnym sensie - psychologicznym. Zgromadzone eksponaty pochodzące z imponujących zbiorów rodziny Cywińskich, koncepcja wystawy i jej motywy przewodnie są próbą zgłębienia tego czym jest kobiecość i czym jest kobieca dusza. Mamy tu wiele śladów i tematów mówiących o aktywności kobiet na polach takich jak oświata, dobroczynność czy wychowanie patriotyczne. Przywołujemy wiele wspaniałych osób – pań będących przedstawicielkami ziemiaństwa, inteligencji oraz mieszczaństwa.

001W sobotnie popołudnie 25 czerwca 2016 roku w drozdowskim Muzeum odbył się wernisaż wystawy prac Jacka Zacharzewskiego - rzeźbiarza, Drozdowianina, od przeszło 30 lat prowadzącego własną pracownię rzeźbiarską. Jego twórczość jest unikatowa, wykonywana z drewna szlachetnego: czarnego dębu, orzecha włoskiego, jałowca, rzadziej również z drewna egzotycznego (heban afrykański). Niezaprzeczalnie królują jednak prace z wyjątkowego czarnego dębu pozyskanego z dna rzek Wisły i Narwi. Drewno dębów przebywało w ziemi lub pod wodą od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy lat. Jak sam tytuł wskazuje, wystawa obejmuje także sztukę użytkową, zatem obok płaskorzeźb możemy na niej znaleźć także formy przestrzenne, zegary, lampy, artystycznie zdobione lustra czy biżuterię z czarnego dębu.

Additional information