MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

logo weekend Seniora 2022

 

 

W tych dniach seniorzy będą mogli za symboliczną opłatą 1 zł zwiedzić wystawy Muzeum.

KULTURA DOSTĘPNA DLA SENIORA stanowi kolejny element programu KULTURA DOSTĘPNA, realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest niwelowanie kompetencyjnych i finansowych barier w dostępie do kultury, szczególnie dla grup z różnych względów (problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek, miejsce zamieszkania) narażonych na wykluczenie. Kampania „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia - ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

LogoPWKZ 002 300x277

 

 

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie realizuje zadanie pn. "Przywracanie blasku dworowi Lutosławskich – modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie, etap II, XIXw., wymiana połaci dachowych w części dworkowej" dofinansowane przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 100.000,00 zł brutto.

MKiDN kolor logo

 

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie realizuje zadanie pn. "Drozdowo, budynek muzeum Przyrody, dwór Lutosławskich (XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z ociepleniem oraz renowacja kominów w części dworkowej" z programu Ochrona zabytków.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IMG 8695

Nietoperz zwykle ma czarny PR - kojarzony jest z mrokiem, wampirami i chłodem piwnicy. Tymczasem w Chinach jest symbolem szczęścia i często zdobi misterną porcelanę. Na wystawie w Muzeum można zobaczyć, jak wizerunek tego stworzonka wykorzystuje kultura, biznes, a nawet… administracja. To właśnie nietoperz znajduje się przecież w herbie gminy Piątnica!


Autorami wystawy „Nie taki nietoperz straszny...”, która jest prezentowana w Muzeum w Drozdowie, są Agnieszka i Marek Kowalscy – biolodzy, zawodowo wiele lat zaangażowani w badania naukowe nad nietoperzami i ochronę tych mało poznanych zwierząt. Prowadzą zimowe liczenia nietoperzy, m.in. na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, również w Drozdowie – piwnicach dawnego dworu i browaru Lutosławskich. Fascynacja latającymi ssakami przerodziła się w hobby zbierania wszystkiego, co wyglądało jak nietoperz lub z nim się kojarzy. Trwa to już ponad 30 lat.

Logo MPD

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie

zaprasza na

DNI ZIÓŁ NARWIAŃSKICH

 

24 lipca 2022 roku – FESTYN RODZINNY w parku

godz. 13.00-15.00 wykłady:

  • dr Marta Rożniata (Akademia Nauk Stosowanych w Łomży)Dieta wspomagająca pamięć i koncentrację

  • brat Jan z Dukli Ścieranka (Bonifratrzy Iwonicz)Zioła adaptogenne

  • Teresa Grużewska (kustosz Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie)Nieznane dziś rośliny lecznicze stosowane w czasach Jakuba Wagi i Lutosławskich

  • Anna Szpura Zioła w kuchni dworskiej

nietoperz

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej w siedzibie Muzeum w poniedziałek 18 lipca o godz. 12.00
 
Autorami są chiropterolodzy Agnieszka i Marek Kowalscy. 
 
Po otwarciu odbędzie się prelekcja na temat nietoperzy.
 
Wstęp na otwarcie wystawy 1 zł/os. 
 
Dla osób nie mogących uczestniczyć o godz. 12.00 planujemy zorganizować spotkanie z autorami wystawy tego samego dnia o godz. 17.00 

001

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich niebawem wzbogaci się o pawilon wystawienniczy, który docelowo będzie służył jako miejsce nowych ekspozycji przyrodniczych. Właśnie podpisana została umowa na rozbudowę instytucji.

Nowy budynek o powierzchni ok. 300 m kw. połączy się szklanym łącznikiem z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej. Jego budowa rozpocznie się w najbliższych dniach. Będzie to obiekt nowoczesny, o szklanych elewacjach, formą nawiązujący do dawnych oranżerii budowanych przy dworach zamożnych ziemian i pałacach arystokratów. Na trzech kondygnacjach znajdą tam miejsce wystawy: akwarystyczna i „Bliżej przyrody”. Będą to narracyjne, perspektywiczne ekspozycje dające wrażenie wyprawy terenowej do pasjonującego świata przyrody Doliny Narwi oraz podwodnego świata ryb z różnych kontynentów. Nie zabraknie też odwołań do prehistorii, czego przykładem na być chociażby wielki mamut, ssak kiedyś żyjący na terenie północno–wschodniej Polski.

001 Uczestnicy konferencji przy XIX wiecznym dworze Lutosławskich w Drozdowie siedzibie muzeum

Za nami międzynarodowa konferencja naukowa „Sofia Casanova: pisarka, osobowość hiszpańskiego i polskiego życia intelektualnego. Teksty – Świadectwa – Interpretacje”, której pierwszy dzień (13 czerwca br.) odbył się w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie.

Sofia Casanova-Lutosławska (1861-1958) była hiszpańsko-polską poetką, pisarką i reporterką. W roku 1887 poślubiła filozofa z Drozdowa, Wincentego Lutosławskiego. Przyjaźniła się z hiszpańską królową Marią Krystyną, żoną monarchy Alfonsa XII. Dostąpiła zaszczytu deklamowania swoich wierszy na dworze królewskim w Madrycie. Zasłynęła jako wybitna poetka, autorka powieści oraz reportaży pisanych do prasy hiszpańskiej, w których bardzo dużo miejsca poświęciła Polsce. W roku 1925 typowano ją do literackiej Nagrody Nobla, jako jedną z najwybitniejszych na świecie autorek tamtej doby. Jej przebogata twórczość oraz ciekawe życie, ściśle związane z trudną historią XX wieku i dwiema ojczyznami, było przedmiotem dwudniowej konferencji, która skupiła międzynarodowe grono badaczy z różnych dziedzin oraz potomków rodziny Lutosławskich.

06

 

 

Wystawa terrarystyczna wzbogacona została o nowe okazy z wielu regionów świata. Na ekspozycji znalazło się dodatkowo kilkanaście gatunków zwierząt. Można tu zobaczyć ptaszniki, ślimaki, karaczany, patyczaki. Właścicielami okazów są Agnieszka i Błażej Berner z Łódzkiego Stowarzyszenia Akwarystów i Terrarystów, których hodowla zwierząt egzotycznych jest życiową pasją od ponad 10 lat.

Na szczególną uwagę zasługuje Ptasznik olbrzymi z Brazylii, którego średnica ciała wraz z odnóżami wynosi nawet 10 cm. Podziwiać można również bezskrzydłego owada – Straszyka nowogwinejskiego o długości ciała około 15 cm i wadze ponad 20 g.

Wydarzeniem towarzyszącym był pokaz zakładania terrarium dla ptaszników naziemnych. Uczestnicy spotkania mogli poszerzyć wiedzę na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Wystawa terrarystyczna czynna jest do 26 czerwca.

Additional information