MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

IMG 5597

W dniu 23 października 2021 r. w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich  w Drozdowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu na komiks „Wiązówka błotna – niedoceniany przyjaciel” organizowanego przez Fundację Sztuk i Dialogu. Konkurs był adresowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa podlaskiego znajdujących się w miejscowościach położonych w pobliżu Narwi.

Muzeum realizuje projekt „Utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie” dofinansowany przez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w kwocie 4 mln. zł. Środki na ten cel pozyskał Powiat Łomżyński. Całkowita wartość zadania wynosi 4,6 mln. zł.

Projekt obejmuje utworzenie nowej instytucji kultury w miejsce istniejącej, która będzie prezentować historię życia i działalności Romana Dmowskiego oraz Rodziny Lutosławskich i dotychczas prezentowane walory przyrodnicze Doliny Narwi; modernizację Dolnego Dworu – etap. I (przebudowa wnętrz, dostosowanie do nowych funkcji, wyposażenie w niezbędną infrastrukturę) oraz budowę nowej przestrzeni dla wystaw przyrodniczych, które zostaną przeniesione.

loga

Wiązówka bł. Fot. Piotr Tałałaj

Lista osób nagrodzonych w konkursie plastycznym na komiks

„Wiązówka błotna – niedoceniany przyjaciel”

 

Nagrody: 

 1. Ida Bajno - Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych w Łomży, opiekun - Anna Bureś
 2. Liliana Mroczkowska - SP w Rakowie-Boginiach, opiekun – Olga Zalewska
 3. Weronika Puchalska - SP w Rakowie-Boginiach, opiekun – Olga Zalewska
 4. Aleksandra Nieścier - Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, opiekun - Justyna Kryszpin-Żmuda
 5. Katarzyna Arnister - Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, opiekun - Justyna Kryszpin-Żmuda
 6. Anna Modzelewska – praca samodzielna
 7. Weronika Wiśniewska - Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, opiekun - Justyna Kryszpin-Żmuda

 

Weekend Seniora z Kulturą plakat

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza na weekend seniora z kulturą. Kolejna edycja akcji „60+kultura” odbędzie się 2-3 października 2021 r.

W tych dniach seniorzy będą mogli za symboliczną opłatą 1 zł zwiedzić wystawy Muzeum.

001

W dniu 10 września 2021 roku odbyło się posiedzenie Rady Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Członkowie Rady pod przewodnictwem Sławomira Zgrzywy wysłuchali sprawozdania dyrektor Anny Archackiej. W odpowiedzi na pytania uzyskali informację dotyczącą utworzenia przez organ prowadzący, którym jest Powiat Łomżyński na bazie istniejącego Muzeum, Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego – Ośrodka Historyczno-Przyrodniczego w Drozdowie. Ponieważ było to ostatnie spotkanie Rady w tym składzie, z uwagi na koniec kadencji, podziękowano wzajemnie za kilkuletnią współpracę.

003

"Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych" w ramach zadania "Utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich - przywracanie blasku dworowi".

DSC03804

W pierwszą niedzielę września odbył się w Jarnutach piknik edukacyjny, na którym zaprezentowało się drozdowskie Muzeum. Wspaniała pogoda i ciekawy program sprawiły, że goście przybywali już przed godziną 13, a więc oficjalnym otwarciem wydarzenia. Na muzealnym stoisku, pod „ziołowym” namiotem pojawiali się nowi miłośnicy historii i przyrody regionu łomżyńskiego. Gra planszowa z dziejami Drozdowa w tle, mikroskopy oraz akwarium z miejscową fauną wywoływały zaciekawienie, rozbudzały wyobraźnię, zachęcały do pogłębiania wiadomości i rozwijania nowych zainteresowań. Muzealnicy Teresa Grużewska, Marcin Rydzewski oraz Adam Karwowski udzielili wielu fachowych informacji oraz zapewnili najbardziej zaciekawionym urozmaiconą literaturę złożoną z muzealnych wydawnictw.

Piknik na kilka godzin ożywił podłomżyńską wieś rozgwarem licznych gości i muzyką, która witała i żegnała aktywnie wypoczywających.

Organizatorem wydarzenia był Starosta Łomżyński.

 

 • DSC03804
 • DSC03808
 • DSC03811
 • DSC03825
 • DSC03834
 • DSC03836
 • DSC03837

 

009

W niedzielne popołudnie 29 sierpnia br. w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie odbył się koncert „Derwid – piosenki taneczne”. Dyrektor Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie Anna Archacka witając zgromadzonych gości wskazała na związki Witolda Lutosławskiego z Drozdowem jak też na to, że Lutosławski oprócz muzyki poważnej tworzył także muzykę rozrywkową na potrzeby teatru, radia i estrady. „Derwid” to pseudonim jakiego używał komponując utwory do słów Artura Międzyrzeckiego, Jerzego Millera, Jerzego Ficowskiego czy Adama Hospera. Tak powstały popularne zwłaszcza w latach '50 i '60 piosenki, które wykonywali między innymi Kalina Jędrusik, Sława Przybylska, Halina Kunicka, Rena Rolska i Mieczysław Fogg. Wiele z nich powstało na osobistą prośbę przyjaciela Lutosławskiego – kierownika Redakcji Muzycznej Polskiego Radia Władysława Szpilmana.

IMG 5072

 

Prace dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
 
 • IMG_5063
 • IMG_5068
 • IMG_5070
 • IMG_5072
 • IMG_5074

IMG 4923

Choć istnieje wiele leków tłumiących stan zapalny, warto skorzystać z innych sposobów na jego kontrolowanie. Choćby dlatego, by zmniejszyć ilość leków i działań niepożądanych związanych z ich stosowaniem. Właśnie o tych innych, naturalnych sposobach na zmniejszenie stanu zapalnego i zwiększenie sił witalnych organizmu mówiono podczas tegorocznego Dnia ziół narwiańskich.

Additional information