MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na dwie fascynujące wystawy oraz towarzyszące im warsztaty edukacyjne:

 

,,Egzotyczny świat pająków, skorpionów, ślimaków i innych stworzeń”

autorstwa Pauliny Toboły i Piotra Roja (Mała dżungla w centrum Poznania)

w dniach 29 maja - 10 czerwca 2022 r.

Otwarcie oraz zajęcia edukacyjno-warsztatowe: 29 maja (niedziela), godz. 11:00

 

,,Ptaszniki naziemne - najlepsze na rozpoczęcie przygody z pająkami”

autorstwa Błażeja Bernera (Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów)

w dniach 12 - 26 czerwca 2022 r.

Otwarcie oraz zajęcia edukacyjno-warsztatowe: 12 czerwca (niedziela), godz. 11:00

 

Wstęp na otwarcie wystawy: 1 zł/os.

 

Udział w warsztatach: 20 zł/os.

 

Zapisy na warsztaty: tel. 86 219 20 81

lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

001

Za nami kolejna Noc Muzeów – wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, często nazywane świętem muzealnictwa. Jak w latach ubiegłych (z przerwą na pandemiczny rok 2020), tak i w tegorocznej edycji w dniu 14 maja, Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie przygotowało specjalne atrakcje.

Odwiedziły nas rodziny oraz pojedyncze osoby z regionu i różnych miejsc w kraju, a także goście z dotkniętej wojną Ukrainy, którzy znaleźli braterską przystań w Polsce.

Na wszystkich zwiedzających czekały wystawy przyrodnicze i historyczne, możliwość miłego spaceru po parku oraz program obejmujący trzy wykłady i pokazy.

Botanik Teresa Grużewska wygłosiła prelekcję „Rewelacyjne, rodzime, niedoceniane rośliny lecznicze – bluszczyk kurdybanek”, której towarzyszył pokaz przygotowania soku i syropu. Omówiła wybrane przykłady ziół i ich nieocenione zastosowanie prozdrowotne, które warto znać i stosować w codziennej praktyce – czy to leczeniu, czy profilaktyce. Odpowiedziała także na wiele pytań, które zadali uczestnicy prelekcji i pokazu.

NOC MUZEÓW 2022

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów 14 maja (sobota) 2022 r. w godzinach 16:00-22:00.

Wstęp: 1zł/os.

 

Wystawy stałe: „Salon dworski”, „Trofea łowieckie”, „Szata roślinna Kotliny Biebrzańskiej”, „Ptaki Kotliny Biebrzańskiej”, „Ssaki Kotliny Biebrzańskiej”, „Łoś Król Bagien Biebrzańskich”, „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów”, „Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi” Wystawa czasowa: „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci”

 

17:00 - wykład kustosz Teresy Grużewskiej „Rewelacyjne, rodzime, niedoceniane rośliny lecznicze – bluszczyk kurdybanek” wraz z pokazem przygotowania soku i syropu

Tak! Mamy w zasięgu ręki bardzo wartościowe rośliny lecznicze. Warto je poznać! Warto stosować! Prelekcja pozwoli nabyć wiedzę na ten temat i nieco praktycznych umiejętności.

 

18:00 - pokaz karmienia mięsożernych piranii oraz innych ryb

Poprowadzi go kustosz Adam Karwowski. Omówi zachowania ryb, ich żywienie oraz wzbogaci pokaz licznymi ciekawostkami.

 

19:00 - wykład kustosza Marcina Rydzewskiego „Niezwykli badacze z dworów ziemi łomżyńskiej”

Dowiedz się, co łączyło drozdowiaka prof. Wincentego Lutosławskiego z pisarzem Josephem Conradem i politykiem Mahatmą Gandhim oraz prof. Witolda Jabłońskiego z Pniewa ze współczesnym językiem chińskim czy urodzonego w Ławach pod Ostrołęką Franciszka Fischera z poetą Bolesławem Leśmianem, a nawet przyrodnika Jakuba Wagę i przemysłowca Franciszka Dionizego Lutosławskiego.

 

Sławomir Zgrzywa i dyrektor Muzeum w Drozdowie Ewa Sznejder

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie posiada pokaźny zbiór książkowy o nazwie „Biblioteka Lutosławskich”, na który składa się wiele prac i artykułów przedstawicielek i przedstawicieli ziemiańskiego rodu z Drozdowa. W kompletowaniu i uzupełnianiu tego zbioru nieocenioną rolę należy przypisać Sławomirowi Zgrzywie. Jest on członkiem Rady Muzeum (I i II kadencji), bibliofilem, znakomitym znawcą historii Ziemi Łomżyńskiej i rodziny Lutosławskich, byłym Wojewodą Łomżyńskim i Marszałkiem Województwa Podlaskiego.

ZAPROSZENIE

Rada Muzeum

 

22 kwietnia br. odbyło się inauguracyjne posiedzenie II kadencji Rady Muzeum. Głównym zadaniem Rady jest pomoc merytoryczna na rzecz działań drozdowskiej placówki, toteż ma ona przede wszystkim charakter doradczy i wspomagający, ale też sprawuje nadzór nad realizacją zadań i opiniuje plany na kolejne lata. Działa na zasadach określonych w Ustawie o muzeach z dnia 21 listopada 1996 roku.

Podczas pierwszej sesji Rady, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, uroczyście wręczyli wszystkim członkom akty powołaniowe.

życzenia wielkanocne

życzenia wielkanocne str. 2

Karta Wielkanocna (PDF)

 

Uczestnicy harcerskiej drogi krzyżowej w Drozdowie, 12.03.2022 r.

Uczestnicy harcerskiej drogi krzyżowej w Drozdowie, 12.03.2022 r.

 

W sobotę 12 marca zjechali do Muzeum harcerze i zuchy z różnych zakątków Podlasia i Mazowsza, by połączeni myślą braterską pielgrzymować do grobu ks. Kazimierza Lutosławskiego.


Harcerska droga krzyżowa, odbywa się od wielu lat w ramach Zlotu im. "dha Szarego", ks. Kazimierza Lutosławskiego. W tym roku w wydarzeniu udział wzięły drużyny m.in. z Białegostoku, Szczuczyna, Wizny, Wygody, Komorowa i Jedwabnego. Nie mogło zabraknąć też gospodarzy czyli łomżyńskich harcerzy, którzy zjawili się pod komendą komendanta hufca hm. Wiesława Domańskiego. Posługę kapłańską sprawował duszpasterz harcerski ks. hm. Robert Szulencki. Po przejściu drogi krzyżowej z dawnego Dolnego Dworu rodziny Lutosławskich na cmentarz w Drozdowie harcerska brać przybyła na dziedziniec placówki muzealnej, by z wielkim zainteresowaniem zwiedzić wystawy i nieco ochłonąć z wrażeń pielgrzymowania. Humory jak co roku dopisywały, a słoneczna aura skutecznie łagodziła mroźną zimową panoramę miejscowości.

01

Za nami wernisaż wystawy „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci” (autor: Tomasz Szymański, opracowanie graficzne: Anita Krasucka), która przypomina życie i dorobek twórczy członkiń szlachecko-ziemiańskiego rodu Lutosławskich. To jedenaście bohaterek tworzących swoistą sztafetę pokoleń, od kobiet żyjących w wieku XIX, aż po osoby z czasów współczesnych. Poznając je, jednocześnie widzimy jak zmieniały się kobiece role na przestrzeni dwóch stuleci i jak ważny był ich wpływ wychowawczy, oświatowy, etyczny i kulturowy. Wśród Pań Lutosławskich spotykamy „Matki-Polki” doby Powstania Styczniowego (określenie to kiedyś wiązano z chlubną rolą krzewienia patriotyzmu w czasie zaborów), pisarki, działaczki stowarzyszeń społecznych, kobiety dzielnie znoszące doświadczenia wojen, okupacji i utratę bliskich. To między innymi typowana do nagrody Nobla w dziedzinie literatury poetka i pisarka Sofia Casanova-Lutosławska oraz jej córka – Izabella Lutosławska-Wolikowska, autorka poczytnych, bestsellerowych w II Rzeczypospolitej powieści obyczajowych. Inna kobieta – Paulina Lutosławska zasłynęła jako filantropka wspomagająca potrzebujących, która w Drozdowie założyła ochronkę i żłobek. Wystawa przypomina również ostatnią właścicielkę drozdowskiego dworu – Marię z Lutosławskich Niklewiczową oraz matkę słynnego kompozytora Witolda Lutosławskiego i zarazem jego pierwszą nauczycielkę muzyki – doktor Marię Julię Lutosławską. To tylko wybrane bohaterki wystawy; wszystkie, i te wspomniane, i pozostałe, o których można się dowiedzieć więcej odwiedzając drozdowskie Muzeum, były bardzo ciekawymi osobowościami.

09

4 marca br. drozdowskie Muzeum gościło finalistów X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim „Dmowski Wychowawcą Narodu”, który został zorganizowany przez Fundację Obowiązek Polski w partnerstwie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego. Goście pochodzący z różnych miejsc w kraju (konkurs miał charakter ogólnopolski) zwiedzili wystawy muzealne oraz wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanej sesji naukowej poświęconej ideom Romana Dmowskiego oraz jego związkom z Lutosławskimi i Ziemią Łomżyńską (regionem o silnych wpływach Narodowej Demokracji w okresie przed II wojną światową). Wygłoszono następujące wykłady:

Additional information