imieniny DmowskiegoW 80. rocznicę śmierci wspominamy Romana Dmowskiego, postać szczególnie ważną w historii rodziny Lutosławskich z Drozdowa. O Dmowskim jako polityku mówi się wiele, szczególnie w ostatnich miesiącach w kontekście rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wątkiem, który także zasługuje na przypomnienie są związki lidera Narodowej Demokracji z ludźmi których uważał nie tylko za swoich wielkich przyjaciół, ale wręcz za przybraną rodzinę.

Przyjaźń z Lutosławskimi zawiązała się w roku 1900 w Krakowie. Wówczas Dmowski poznał małżeństwo Sofii i Wincentego Lutosławskich. Od razu znaleźli w sobie pokrewne dusze: ona – Hiszpanka, poeta i pisarka, on – filozof z nimbem nieszablonowego myśliciela oraz Dmowski – kierownik obozu endecji, nowej zyskującej coraz więcej zwolenników siły politycznej z planem na niepodległą Polskę.

Drozdowo tablica upam Dmowskiego2 stycznia 2019 roku w 80. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ważnego w naszej historii polityka, publicystę oraz męża stanu. W uroczystościach wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, kombatanci, historycy oraz członkowie organizacji społecznych.

Wcześniej w łomżyńskiej katedrze biskup senior Stanisław Stefanek odprawił Mszę świętą w intencji Romana Dmowskiego.

R DmowskiMuzeum Przyrody w Drozdowie

oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie

zapraszają na projekcję filmu

"Roman Dmowski - niedokończona kariera"

czas: 22 min

Pokazowi filmu będzie towarzyszyła prelekcja wprowadzająca w tematykę filmu,

 którą wygłosi adiunkt Tomasz Szymański

          14 grudnia 2018 r. (piątek) o godzinie 17.00,

                                     salon dworski Muzeum Przyrody w Drozdowie

                                    wstęp 1 zł/os.


 

001W piątek 16 listopada br. w drozdowskim Muzeum Przyrody odbył się pokaz filmu „Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu” w ramach cyklu realizowanego we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dokument w reżyserii nestora polskiej dokumentalistyki Bohdana Rączkowskiego opowiada o życiu i twórczości jednego z największych artystów polskich, a także ojca naszej niepodległości wywalczonej sto lat temu.

Uczestniczką spotkania była Anna Bronowicz, która oprócz pasji zawodowej czyli medycyny posiada także drugą - muzykę klasyczną (jako absolwentka szkoły muzycznej). Wykonała ona podczas spotkania słynny Menuet Paderewskiego - jeden z najpopularniejszych, o ile nie najbardziej znany utwór Mistrza.

001100 lat temu odrodziła się wolna Polska, spełniono marzenia pokoleń i dokonano tego co wielu wydawało się niemożliwe. Te słowa towarzyszyły nam 11 listopada 2018 roku przy obchodach najważniejszego narodowego święta, również w Drozdowie, gdzie tradycyjnie spotkano się przy tablicy upamiętniającej Romana Dmowskiego - jednego z Ojców Niepodległości. Obecni byli posłowie Ziemi Łomżyńskiej Bernadeta Krynicka oraz Lech Antoni Kołakowski, przedstawiciele władz samorządowych w tym Wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki i przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jarosław Kulesza, pracownicy instytucji państwowych i placówek oświaty, delegacje Wojska Polskiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, mieszkańcy Drozdowa i innych miejscowości z terenu Powiatu Łomżyńskiego. Podczas uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Romana Dmowskiego. Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek podkreślili wkład w odzyskanie niepodległości lidera Narodowej Demokracji oraz rodziny Lutosławskich. Wicestarosta Łomżyński w swoim wystąpieniu przywołał również siłę tradycji która prowadziła minione pokolenia ku niepodległości: „To dzięki żywej pamięci o naszej wzniosłej historii, którą przekazywano w rodzinie, kościele, szkole, dzięki budzeniu świadomości narodowej przez takie osoby jak Roman Dmowski, ks. Kazimierz Lutosławski, Adam Chętnik, zaangażowaniu łomżyńskich i polskich elit nasz naród przetrwał i w kluczowym momencie dostrzegł swoją szansę i z niej skorzystał”.

Archiv12Muzeum Przyrody w Drozdowie

oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie

zapraszają na projekcję filmu

"Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu"

w reżyserii Bohdana Rączkowskiego

czas: 30 min, lektor: Tadeusz Sznuk

Pokazowi filmu będzie towarzyszyła prelekcja wprowadzająca, którą wygłosi adiunkt Tomasz Szymański


16 listopada 2018 r. (piątek) o godzinie 17.00, salon dworski Muzeum Przyrody w Drozdowie

wstęp 1 zł/os.


 

Romuald Traugutt 111Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają na projekcję filmu

„Człowiek świętego imienia. Rzecz o Romualdzie Traugucie” (scenariusz i reżyseria: Teresa Gordon i Leszek Wasiuta).

Wprowadzenie do projekcji wygłosi Marcin Rydzewski kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Pokaz odbędzie się w dniu 19 października 2018 r. o godzinie 17.00 we wnętrzach dworu - siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Wstęp 1 zł.


 

 

008W piątek 14 września 2018 roku w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyło się IV Spotkanie Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej – cykliczny zjazd potomków rodzin ziemiańskich pochodzących z regionu, któremu tradycyjnie towarzyszy konferencja naukowa poświęcona wybranemu aspektowi historii elit ziemiańskich. W tym roku, z racji przypadającej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiono zająć się tematem odrodzenia państwa polskiego, a sesję naukową towarzyszącą Spotkaniu Pokoleń zatytułowano „Niepodległość w poglądach, działalności i pamięci polskich elit kraju i regionu łomżyńskiego”.

01 zaproszenieFundacja Sztuk i Dialogu oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie

zapraszają na

IV SPOTKANIE POKOLEŃ W KRĘGU KULTURY ZIEMIAŃSKIEJ

14 września 2018 roku

znaki niepodleglejSerdecznie zapraszamy do siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie w dniu 21 września. O godzinie 14.00 odbędzie się otwarcie nowej wystawy ZNAKI NIEPODLEGŁEJ - ŁOMŻYŃSKIE DROGI ŚRODOWISK NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, a o 15.00 projekcja filmu pt. "Hipolit Cegielski", do którego słowo wstępne wygłosi Andrzej Brzoza.