100 5959„Niespodzianki dla odkrywców” – taki tytuł nosi nowa wystawa czasowa w Muzeum Przyrody w Drozdowie, której autorką jest kustosz Teresa Grużewska. W dniu 8 maja br. nastąpiło uroczyste otwarcie ekspozycji. Uroczystość skupiła wielu gości, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, media, pedagodzy, uczniowie, mieszkańcy Drozdowa i Ziemi Łomżyńskiej. Uroczystość otwarcia swoją obecnością zaszczycili m. in. Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Wiesław Dołęgowski, nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Piątnicy wraz z uczniami oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Wszyscy zebrani goście mogli wysłuchać komentarza autorki wystawy na temat historii powstania ekspozycji oraz roślin i zwierząt, które ekspozycja prezentuje.

Tytuł wystawy jest intrygujący. „Niespodzianki dla odkrywców” to niejako zaproszenie do tego by zobaczyć, poznać, odkryć piękno przyrody, które nie zawsze jest dostępne ludzkim oczom. By je dostrzec należy bowiem spojrzeć w okular mikroskopu. W tej perspektywie nawet pospolite gatunki roślin okażą się swoistymi arcydziełami.

Wystawa daje zwiedzającym możliwość poznania wyglądu roślin i zwierząt, który przekracza wszelkie wyobrażenia. Kielichy kwiatowe, pąki, liście, mikroskopijne owady sfotografowane na roślinach, pąki, a to wszystko w dużym przybliżeniu. Wszystko to zwiedzający może obejrzeć bezpośrednio albowiem wystawa ma charakter interaktywny i obejmuje pracę z mikroskopami. Prezentowane są na niej również zdjęcia i naturalne okazy oglądanych pod mikroskopem roślin i zwierząt.

Oprócz walorów estetycznych wystawa „Niespodzianki dla odkrywców” ma charakter edukacyjny, niesie ze sobą przekaz wiedzy przyrodniczej – botanicznej. Dzięki wystawie można dowiedzieć się także wielu interesujących rzeczy na temat praktycznych właściwości roślin. Przykładowo możemy poznać właściwości Lebiodki pospolitej. Roślina ta bardziej znana jest jako „Oregano” (nazwa ta pochodzi o łacińskiego origanum) i ma szerokie zastosowanie lecznicze. Współcześnie odkryto jej działanie przeciwnowotworowe. Rośnie dziko pod Łomżą, przede wszystkim na stanowiskach słonecznych. Innym przykładem – dodajmy, że jednym z wielu związanych z wystawą – jest Bylica pospolita - roślina aromatyczna, dawniej stosowana jako przyprawa kuchenna, która ma istotne zastosowanie lecznicze - poprawia przyswajanie pokarmów i wspomaga trawienie.

Ogólnie, wystawa prezentuje od strony zadziwiających szczegółów dostępnych ludzkim oczom dopiero przy użyciu szkieł powiększających, aż 30 gatunków roślin pospolitych. W Muzeum Przyrody w Drozdowie będzie otwarta do końca czerwca br.

Wystawa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się przy wsparciu sponsorów: cukierni „Weronika” w Łomży oraz Zakładu Piekarniczo-Cukieniczego „Sękacz” J. Kalinowskiego w Piątnicy.

Patronami medialnymi wystawy są: tygodnik „Głos Katolicki”, tygodnik „Kontakty”, portal SuperŁomża.pl oraz Radio ESKA Łomża.

• 100_5959
  • 100_5963