IMG 3640„Do sosny polskiej” - taki tytuł miał niedzielny koncert inaugurujący Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Starosta Łomżyński Lech Szabłowski oraz Dyrektor Artystyczny i twórca Festiwalu Jacek Szymański otworzyli jubileuszową XXV edycję najważniejszego wydarzenia muzycznego w naszym regionie. Jak zawsze dopisała publiczność zgromadzona w historycznym salonie drozdowskiego dworu.

W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości program artystyczny koncertu obejmował utwory wybitnych polskich twórców, m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, I.J. Paderewskiego, Karola Szymanowskiego oraz kompozytora związanego z Drozdowem więzami rodzinnymi swych przodków – Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu wykonywali je artyści z wieloma osiągnięciami ze scen polskich i zagranicznych: pianistka Sviese Cepliausckaite z Litwy, śpiewaczka Małgorzata Trojanowska, skrzypek Karol Lipiński-Brańka, pianistka Olena Skrok, pianista Piotr Łukaszczyk oraz Dariusz Wójcik, który zaprezentował się jako śpiewak i recytator wiersza Stefana Witwickiego „Do sosny polskiej”, którego autorstwo przypisywane jest często Janowi Pawłowi II.

Koncert prowadził Jacek Szymański, którego komentarz przybliżył publiczności sylwetki twórców, kompozytorów i utworów muzycznych, podkreślił piękno i wielką wartość polskiej muzyki klasycznej - źródło przeżyć artystycznych i powód do dumy dla wszystkich Polaków.