2abMiesiące maj, czerwiec, a także wakacyjne: lipiec i sierpień, to czas wyjątkowego piękna przyrody. W naszym przymuzealnym parku można delektować się bogactwem kwiatów i roślin, skryć się w cieniu drzew przed upałem, zorganizować piknik na trawie, obserwować owady, skaczące wiewiórki, a także stado kacząt pływających po stawie. Dochodzą do nas odgłosy ptaków – możemy usłyszeć wilgę, kukułkę, stukanie dzięcioła czy śpiew słowika szarego. Według naszych badań możemy spotkać tu 21 gatunków ptaków (lęgowych), choć czasem potrafią zawitać tu także i inne. Unikatowe zabytkowe aleje: grabowa i lipowa, dróżki w parku oraz - w „dzikiej” części - drewniana kładka „Ostoja drozdowska” - to miejsca dla spacerujących. Idąc kładką oglądamy scenerię wykrotów, obalonych drzew, ponad 100-letnie topole (wiek jeden z nich, największej, jest szacowany na ok. 200 lat), czeremchy, lipy czy miejsce aktywności bobra. Są tu także rozmaite atrakcje edukacyjne (tablica z odgłosami ptaków, puzzle, tropy zwierząt). Zacieniony, wypełniony śpiewem ptaków podmokły las łęgowy. W oddali, tuż niedaleko, kilkaset metrów od nas, płynie Narew. Czasem, w godzinach porannych, pod samo ogrodzenie podchodzą sarny i podjadają rosnący tu podagrycznik.

Maj, czerwiec i wakacje to sezon wycieczkowy w swojej pełni. Gościmy wycieczki najmłodszych, czyli dzieci w wieku przedszkolnym, a także szkoły podstawowe, młodzież gimnazjalną i licealną, studentów oraz wycieczki dorosłych – m. in. turnusy rehabilitacyjne, wycieczki krajoznawcze, członków uniwersytetów trzeciego wieku. Pod zadaszoną wiatą w parku odbywają się wspólne ogniska oraz spotkania integracyjne.

W parku mają miejsce także lekcje terenowe dla dzieci i młodzieży. Jedną z nich jest „Zabawa w tropicieli” – na podstawie planszy z liśćmi dzieci szukają różnych drzew; na koniec odbywa się konkurs rozpoznawania ich konkretnych gatunków (swoisty sprawdzian tego co zapamiętano). Inną jest poznawanie płazów – lekcja muzealna, której towarzyszy oglądanie płazów na żywo. Jakie płazy się tu poznaje? – np. ropuchy, żabę trawną oraz płaza, który przez dzieci bardzo często omyłkowo nazywany jest gadem, a mowa o traszce.

Oprócz tego gościmy zwiedzających indywidualnych, rodziny, odbywających rowerowe wycieczki, turystów przejeżdżających przez Ziemię Łomżyńską. Są to zwiedzający z regionu, województwa podlaskiego, województw sąsiednich, z dalszych stron Polski, a także obcokrajowcy.

Choć przyroda ma swój specyficzny urok o każdej porze roku to najczęściej słyszymy, że właśnie teraz, w tych miesiącach, u nas w Drozdowie, jest najpiękniej ...

Więcej o faunie i florze parku przy Muzeum Przyrody w Drozdowie możemy przeczytać w przewodniku „Ostoja drozdowska” dostępnym na naszej stronie internetowej pod następującym linkiem:

http://www.muzeum-drozdowo.pl/ostoja_drozdowska

 

 Zapraszamy do Muzeum Przyrody w Drozdowie w każdy dzień tygodnia. W miesiące wakacyjne, w lipcu i sierpniu, w przedłużonym czasie otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 17:30, zaś w soboty i niedziele od 9:30 do 17:30. Na gości czekają wystawy stałe, dzięki którym można wyruszyć w świat historii i przyrody, poznać dzieje rodu Lutosławskich, zobaczyć mnóstwo zwierząt i roślin, a także obejrzeć ryby akwariowe z pięciu kontynentów. Na zwiedzających czeka ponadto ekspozycja czasowa „Muzyka w Polskim Domu” obejmująca bogatą kolekcję XIX- i XX-wiecznych instrumentów muzycznych (wśród nich surbahar z Indii, lutnia azjatycka pokryta skórą węża, cymbały wileńskie i mnóstwo innych), dawne mechaniczne urządzenia grające (pierwsze radia i fonografy), dekoracje muzyczne, unikatowe zbiory nut, stare fotografie, malarstwo, czasopisma i książki.                                                                                                                       

 

 

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14a
  • 14b
  • 15
  • 16
  • 17

Additional information