1.1Jubileuszowy XX Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2013 rozpoczęty!  Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Adam Krzysztof Sowa - Wicestarosta
Łomżyński. Tradycyjnie, uroczysta inauguracja odbyła się w mateczniku Festiwalu, czyli Muzeum Przyrody w Drozdowie. W Roku Witolda Lutosławskiego upamiętniającym 100. rocznicę urodzin kompozytora wykonano koncert zatytułowany „Płynie, wije się rzeczka”. W programie znalazły się utwory, które Lutosławski komponował w różnych okresach swojej twórczości: piosenki dziecięce, utwory z gatunku muzyki rozrywkowej, jakie tworzył pod pseudonimem DERWID oraz „Sonata fortepianowa”. Kompozycje Lutosławskiego wykonywali: solistka Małgorzata Trojanowska (sopran), solista Jacek Szymański (tenor) oraz pianiści: Maciej Gański, Marek Lipski, Piotr Łukaszczyk. Koncert prowadzili: Jacek Szymański – twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu oraz Stanisława Chyl uznawana za eksperta w zakresie historii rodu Lutosławskich, która podczas koncertu przedstawiła rys biograficzny Witolda Lutosławskiego oraz jego związki z Drozdowem.

Po koncercie nastąpiło uroczyste otwarcie Wystawy Jubileuszowej Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 1994-2013. Przeróżne pamiątki, bogate spektrum archiwalnych zdjęć, kostiumy, rekwizyty, relacje prasowe, plakaty i dyplomy pozwalają na wędrówkę w przeszłość i poznanie historii Festiwalu, który urósł do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych na Podlasiu. Wszystko zaczęło się w salonie dworu Lutosławskich  - siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie 20 lat temu ...