MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

W naszym cyklu kronikarskim "Kadry z muzealnej historii" przedstawiamy historię nieznanego zdjęcia z odwiedzin Hanki Bielickiej w drozdowskim Muzeum.

Hanka Bielicka

 

Odnalezione jakiś czas temu w zasobach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zdjęcie prezentuje Hankę Bielicą, co prawda bez charakterystycznego kapelusza z rondem, ale za to w pełnej krasie scenicznej. Jak widać wizyta była dla niej również okazją by podzielić się swoim talentem wokalno-aktorskim w „Salonie dworskim” w Drozdowie. W połowie lat osiemdziesiątych, kiedy wykonano fotografię, artystka była już z pewnością po siedemdziesiątce, mimo to nadal tryskała energią pełną radości i fascynacji. Była niezwykle popularna i ceniona zawodowo do ostatnich miesięcy życia, odegrała wiele ról teatralnych oraz filmowych m.in. w hicie serialowym „Wojna domowa” oraz superprodukcjach „Zakazane piosenki” i „Pan Wołodyjowski”. Z dumą wspominała łomżyńskie lata młodzieńcze oraz dom rodzinny babki i rodziców, zwłaszcza ojca, posła na Sejm w latach 1923-1927, w 1939 r. aresztowanego przez sowietów. Do dziś nie wiemy jakie były jego dalsze losy.

Zamieszczone zdjęcie nie ma podpisu, dlatego zwracamy się do naszych czytelników z prośbą o informacje na temat tego kiedy zostało wykonane i jakie zdarzenie przedstawia.

 

Additional information