Okładka książki Koniec świata Lutosławskich

Danuta i Aleksander Wroniszewscy „Koniec świata Lutosławskich”

Koniec świata Lutosławskich to opowieść o barwnych i dramatycznych losach ziemiańskiego rodu, którego korzenie i historia przez kilka wieków związane były z podłomżyńskim majątkiem Drozdowo. Chociaż nigdy żaden z Lutosławskich nie piastował szczególnie eksponowanych stanowisk i godności państwowych, jednak ich nazwisko nierozłącznie kojarzyło się z najważniejszymi, przełomowymi momentami najnowszej historii Polski; współtworzyli ją i ponosili dla niej ofiary, również te najwyższe. (…)  Koniec świata Lutosławskich to również opowieść o przemijaniu: po okresie rozkwitu upada wspaniały majątek Drozdowo, a wraz z nim rwą się więzi rodzinne, ginie ostoja tradycji – patriarchalna instytucja wielopokoleniowej rodziny; umierają pewne wartości moralne, społeczne, polityczne...

Wydawnictwo współfinansowali: Urząd Miejski w Łomży, Starostwo Powiatowe w Łomży i Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.