MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

filozofia spoeczna

Dwie ważne rocznice związane z filozofem prof. Wincentym Lutosławskim (1863-1954) – w 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę jego urodzin, a w roku 2024 przypada 70. rocznica śmierci myśliciela z podłomżyńskiego Drozdowa.

By przypomnieć tę nietuzinkową postać prezentujemy artykuł naszego historyka, kustosza Tomasza Szymańskiego z roku 2014, który jest rozszerzoną wersją wykładu wygłoszonego na II Spotkaniu Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej w Muzeum w Drozdowie, opublikowanego w e-booku „Przedstawiciele elit prowincjonalnych w XIX i pierwszej połowie XX wieku” (Drozdowo 2015). Tekst przedstawia również myśl jego młodszego brata i „najzdolniejszego ucznia” Józefa Lutosławskiego (ojca słynnego kompozytora Witolda).

Kliknij poniżej by otworzyć artykuł w formacie PDF

 

01 nagłówek

 

ZAPROSZENIE

 

Organizatorzy II konkursu pt. „Niezwykła historia rodziny Lutosławskich z Drozdowa” zapraszają laureatów konkursu i ich szkolnych opiekunów w dniu 25 listopada o 12.30 do siedziby Muzeum w Drozdowie na podsumowanie zmagań konkursowych.

 

W programie:

 

12.30 zwiedzanie wystaw Muzeum

13.00 podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród

13.30 spotkanie z Martą Niklewicz-Dworak (prawnuczką Sofii i Wincentego Lutosławskich)

 

 

 

KOMISJA KONKURSOWA

02 stopka

Zaproszenie w fomacie PDF do pobrania.

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie

zaprasza na

 

promocję albumu

Dmowski i Lutosławscy

autorstwa Marcina Rydzewskiego i Tomasza Szymańskiego

 

13 listopada (niedziela) 2022 r., godz. 13:00

Drozdowo, ul. Główna 38, 18-421 Piątnica

MKiDN kolor

funduszpatriotyczny

r.dmowski

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja „Wolność po polsku”

Fundacja Sztuk i Dialogu

zaprasza na

promocję książki Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej Córka”

16 października 2022 roku (niedziela)

Miejsce wydarzenia: Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, godz. 12.00

Drozdowo, ul. Główna 38, 18-421 Piątnica 

 

Prelekcję o autorce wygłosi Tomasz Szymański.
 

Izabella Lutosławska-Wolikowska (1889-1972) – pisarka, publicystka i tłumaczka. Zadebiutowała opowiadaniem „Bolszewicy w polskim dworze”. Uznanie i popularność przyniosły jej powieści obyczajowe, z których najpopularniejszą była „Córka” wydana po raz pierwszy w roku 1933. Była żoną generała Romualda Wolikowskiego, córką poetki Sofíi Casanovy-Lutosławskiej i filozofa Wincentego Lutosławskiego.

 ulotka informacyjna

logo weekend Seniora 2022

 

 

W tych dniach seniorzy będą mogli za symboliczną opłatą 1 zł zwiedzić wystawy Muzeum.

KULTURA DOSTĘPNA DLA SENIORA stanowi kolejny element programu KULTURA DOSTĘPNA, realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest niwelowanie kompetencyjnych i finansowych barier w dostępie do kultury, szczególnie dla grup z różnych względów (problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek, miejsce zamieszkania) narażonych na wykluczenie. Kampania „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia - ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

LogoPWKZ 002 300x277

 

 

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie realizuje zadanie pn. "Przywracanie blasku dworowi Lutosławskich – modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie, etap II, XIXw., wymiana połaci dachowych w części dworkowej" dofinansowane przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 100.000,00 zł brutto.

MKiDN kolor logo

 

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie realizuje zadanie pn. "Drozdowo, budynek muzeum Przyrody, dwór Lutosławskich (XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z ociepleniem oraz renowacja kominów w części dworkowej" z programu Ochrona zabytków.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IMG 8695

Nietoperz zwykle ma czarny PR - kojarzony jest z mrokiem, wampirami i chłodem piwnicy. Tymczasem w Chinach jest symbolem szczęścia i często zdobi misterną porcelanę. Na wystawie w Muzeum można zobaczyć, jak wizerunek tego stworzonka wykorzystuje kultura, biznes, a nawet… administracja. To właśnie nietoperz znajduje się przecież w herbie gminy Piątnica!


Autorami wystawy „Nie taki nietoperz straszny...”, która jest prezentowana w Muzeum w Drozdowie, są Agnieszka i Marek Kowalscy – biolodzy, zawodowo wiele lat zaangażowani w badania naukowe nad nietoperzami i ochronę tych mało poznanych zwierząt. Prowadzą zimowe liczenia nietoperzy, m.in. na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, również w Drozdowie – piwnicach dawnego dworu i browaru Lutosławskich. Fascynacja latającymi ssakami przerodziła się w hobby zbierania wszystkiego, co wyglądało jak nietoperz lub z nim się kojarzy. Trwa to już ponad 30 lat.

Logo MPD

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie

zaprasza na

DNI ZIÓŁ NARWIAŃSKICH

 

24 lipca 2022 roku – FESTYN RODZINNY w parku

godz. 13.00-15.00 wykłady:

  • dr Marta Rożniata (Akademia Nauk Stosowanych w Łomży)Dieta wspomagająca pamięć i koncentrację

  • brat Jan z Dukli Ścieranka (Bonifratrzy Iwonicz)Zioła adaptogenne

  • Teresa Grużewska (kustosz Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie)Nieznane dziś rośliny lecznicze stosowane w czasach Jakuba Wagi i Lutosławskich

  • Anna Szpura Zioła w kuchni dworskiej

nietoperz

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej w siedzibie Muzeum w poniedziałek 18 lipca o godz. 12.00
 
Autorami są chiropterolodzy Agnieszka i Marek Kowalscy. 
 
Po otwarciu odbędzie się prelekcja na temat nietoperzy.
 
Wstęp na otwarcie wystawy 1 zł/os. 
 
Dla osób nie mogących uczestniczyć o godz. 12.00 planujemy zorganizować spotkanie z autorami wystawy tego samego dnia o godz. 17.00 

Additional information