001

Tradycją związaną z Międzynarodowym Konkursem Fortepianowym im. Witolda Lutosławskiego organizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie kierowaną przez pochodzącego z Drozdowa nauczyciela i muzyka Krzysztofa Witkowskiego jest wizyta w drozdowskim Muzeum. Uczestnicy w ten sposób mogą poznać miejsce, gdzie słynny kompozytor i patron konkursu spędził część dzieciństwa, gdzie narodziła się jego fascynacja muzyką i pobierał pierwsze nauki. Tak też stało się w tym roku, w piątek 29 listopada.

Historię rodziny Lutosławskich, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia w dziejach rodu postaci Witolda Lutosławskiego przybliżył uczestnikom kustosz Marcin Rydzewski.

Oprócz zwiedzania i prelekcji historycznej w Dworze Lutosławskich odbył się koncert uczestników tegorocznej edycji, któremu przysłuchiwali się członkowie jury, pedagodzy, organizatorzy, rodzice uczestników oraz kadra muzealna. Zabrzmiały kompozycje wybitnych kompozytorów, m.in. Brahmsa, Chopina i oczywiście Lutosławskiego.