Rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W niedzielę 30 czerwca br. w Muzeum Przyrody w Drozdowie nastąpiła jego uroczysta inauguracja – koncert zatytułowany „Z muzyką przez wieki”. Festiwal otworzyła Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska. Publiczność wysłuchała programu obejmującego utwory instrumentalne oraz instrumentalno-wokalne autorstwa przede wszystkim Stanisława Moniuszki, ale też Ludomira Różyckiego, Karola Skarżyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego i współczesnego kompozytora Piotra Wróbla.

Marlena Borowska – sopranistka z Suwałk, wykonała utwory Moniuszki m.in. „Prząśniczkę“, arie z oper „Hrabina“ i „Halka“ oraz mniej znane pieśni kompozytora. Dzieła instrumentalne pozostałych polskich kompozytorów wykonały artystki zawodowo związane z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku - duet wiolonczelistka Anna Wróbel oraz pochodząca z Zambrowa pianistka Małgorzata Marczyk. Koncert prowadził Jacek Szymański – twórca Festiwalu i jego dyrektor artystyczny, pedagog, wybitny tenor, artysta scen krajowych i zagranicznych oraz Anna Wróbel, prywatnie siostra kompozytora, Piotra Wróbla.

Niedziela była czwartym festiwalowym dniem muzycznego święta Ziemi Łomżyńskiej. Przed melomanami wiele jeszcze artystycznych doznań, w tym dwa koncerty w Muzeum w Drozdowie: sobotni pt. „Wiwat Pan Moniuszko” oraz niedzielna, kończąca Festiwal „Wielka Gala w Pałacu”.