IMG 6061Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Białymstoku organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku oraz Filię Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku odbył się w 2018 roku już po raz siódmy.

Pierwszy raz natomiast w ramach konkursu zorganizowano „FESTIWAL DUETÓW FORTEPIANOWYCH prof. Witalis Raczkiewicz in memoriam”. Jeden z festiwalowych koncertów odbył się w dworku Lutosławskich, 23 listopada 2018 roku, a prowadziła go w imieniu Organizatorów – również pianistka – Małgorzata Marczyk.

Podczas piątkowego koncertu wystąpili:

Julia Skakovska&Maciej Baczyński, wykonując utwory: F. Schubert - Fantazja f-moll op. 109 oraz I. J. Paderewski - Album tatrzańskie nr 1, 2, 3.

Muzycy to studenci Akademi Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Swoje umiejętności z zakresu kameralistyki kształcą pod kierunkiem prof. Anny Prabuckiej-Firlej oraz dr Bogny Czerwińskiej-Szymuli.

oraz

EMES Piano Duo - Małgorzata Zdebska i Anna Włodarczyk, które zagrały: Valery Gavrilin - 3 szkice: Zegarek, Walc, Tarantella oraz J. Brahms - 4 Tańce węgierskie.

Pianistki są absolwentkami Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie zawodowo związane z macierzystą uczelnią we współpracy z tamtejszym Wydziałem Instrumentalnym. Swoje umiejętności z zakresu kameralistyki doskonaliły na studiach podyplomowym pod kierunkiem dr hab. Bartłomieja Kominka.