041Rytmami Poloneza A-dur Fryderyka Chopina rozpoczął się tegoroczny koncert „Wielka Gala w Pałacu”, czyli uroczyste zakończenie XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2018. W niedzielne popołudnie w plenerowym koncercie w parku przy Muzeum Przyrody w Drozdowie wystąpiła plejada artystów renomowanych scen polskich i zagranicznych. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać utworów instrumentalnych (m.in. Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego), arii operowych (m.in. z opery „Carmen” i „Nabucco”) oraz utworów z gatunku muzyki popularnej jak piosenka „Motylem jestem” z repertuaru Ireny Jarockiej. Słowem był to przebogaty i różnorodny program. Galę prowadził twórca Festiwalu i jego dyrektor artystyczny Jacek Szymański.

Dzień wcześniej w salonie dworu Lutosławskich odbył się inny z festiwalowych koncertów – zatytułowany „W kolejce do sławy” program w wykonaniu artystów młodego pokolenia. Byli to wiolonczelistka Anna Wróbel, pianistka Małgorzata Marczyk oraz pianista Jan Walczak. Wszystkich łączą mimo młodego wieku wybitne osiągnięcia konkursowe oraz występy w wielu miejscach w kraju i za granicą. Koncert wzbogacony był komentarzem Andrzeja Ogórkiewicza na temat występujących artystów oraz wykonywanych utworów, a były to kompozycje Ferenca Liszta, Witolda Lutosławskiego, Franca Schuberta, Johanna Sebastiana Bacha czy Feliksa Nowowiejskiego.