005Ci, którzy w sobotnie popołudnie 24 czerwca odwiedzili łomżyńskie bulwary nad Narwią podczas cyklicznego „Festynu na Jana” mogli zobaczyć stoisko Muzeum Przyrody w Drozdowie i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Festyn, zorganizowany na powitanie astronomicznego lata przyciągnął łomżyniaków oraz mieszkańców okolic miasta nad Narwią.

Muzeum postanowiło poruszyć dwa tematy: ważnych i czasem zapomnianych postaci historycznych z regionu oraz kwestię ochrony środowiska. Na stoisku były prezentowane wydawnictwa historyczne, w tym najnowsza biografia księdza Kazimierza Lutosławskiego, pióra Tomasza Szymańskiego („Ksiądz Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”). O tej zasłużonej osobie można było porozmawiać z autorem, a także obejrzeć małą ekspozycję poświęconą twórcy krzyża harcerskiego. Przygotowano akwarium z gatunkami, które przybyły do polskich rzek z innych części świata i dziś są już na dobre mieszkańcami naszych wód. Taki gośćmi, nazywanymi gatunkami inwazyjnymi są m.in. karaś srebrzysty i czebaczek amurski. Nie mogło także zabraknąć aspektu związanego ze zdrowiem, a tym była prezentacja typów opakowań plastikowych dostępnych na rynku spośród których część jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu, część szkodliwa, a inna grupa to takie które wydzielają toksyny jedynie gdy są podgrzewane. Oprócz tego na stoisku drozdowskiego Muzeum można było zobaczyć rozmaite gatunki ziół oraz zajrzeć pod mikroskop by w powiększeniu, z innej perspektywy przyjrzeć się przyrodzie znajdującej się blisko nas.