11 Listopada w wielkie narodowe święto spotkaliśmy się po raz kolejny w drozdowskim dworze, by oddać hołd rodakom, którzy wywalczyli wolną niepodległą Polskę. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oświaty, wojska, straży pożarnej, młodzież szkolna, media, mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej.
Tradycyjnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą jednego z Ojców Niepodległości – Romana Dmowskiego. Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podczas uroczystości omówił wkład Romana Dmowskiego w sprawę odzyskania niepodległości. Dmowski, który tu w Drozdowie zakończył swoje ziemskie życie był wielkim krzewicielem patriotyzmu oraz wybitnym dyplomatą, którego rola na konferencji pokojowej w Paryżu na zawsze będzie bardzo ważnym punktem w naszych dziejach. Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka wspomniała o zaangażowaniu rodziny Lutosławskich w walkę o odzyskanie Ojczyzny. Wielu członków rodu było działaczami niepodległościowymi.
Tegoroczne obchody uświetnił występ młodzieży z Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” pod kierunkiem Witolda Długozimy. Zaprezentowano wiersze oraz pieśni patriotyczne. Wykonawcy i uczestnicy uroczystości pod tablicą ku czci Romana Dmowskiego wspólnie odśpiewali „Rotę”.
Wieczorem zebrano się w salonie dworskim Muzeum Przyrody w Drozdowie na Wieczorze Pieśni Patriotycznych, który od roku 1999 prowadzą wspólnie Katarzyna i Krzysztof Lipscy wraz z synami Pawłem, Markiem i Łukaszem. Jak zwykle Wieczór zgromadził tłumy uczestników. Co roku są to nowi goście, którzy usłyszeli o tym cieszącym się ogromną popularnością przedsięwzięciu, jak i stali bywalcy, którzy 11 Listopada mają jeden plan – udać się do Muzeum na wspólne śpiewanie pieśni. Są to dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, swoista wielopokoleniowa wspólnota. W tym roku pochylono się nad losami polskich patriotów żyjących w XIX i XX wieku. Katarzyna Lipska mówiła chociażby o Łomżyniaku Leonie Kaliwodzie, który zginął 98 lat temu, właśnie 11 listopada, przy rozbrajaniu niemieckich żołnierzy. Innym bohaterem był Stefan Kleczkowski z niedalekiego Dębowa, jeden z pilotów okrytego sławą Dywizjonu 303. To postaci związane z naszym regionem. Nie zabrakło też osób, które możemy nazwać pierwszoplanowymi, znanych z historii ogólnej, a takimi podczas tegorocznego Wieczoru byli m.in. miłość cesarza Napoleona Maria Walewska - „Marysieńka”, słynny „kurier z Warszawy” Jan Nowak-Jeziorański czy przedstawiciel „pokolenia Kolumbów” poeta Krzysztof Kamil Baczyński.
Powiatowe obchody Święta Niepodległości w Drozdowie przebiegały pod hasłem „Silni pamięcią – Silni jednością”. Trudno o lepsze ujęcie atmosfery, jaka panowała tego dnia w dworze Lutosławskich. W 98. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości byliśmy razem, złączeni pamięcią o polskich patriotach.
Więcej informacji na temat historycznej roli Romana Dmowskiego oraz jego związkach z rodziną Lutosławskich w artykule dostępnym pod poniższym linkiem:
http://historialomzy.pl/dmowski-i-jego-spojrzenie-na-polske-i-sprawe-polska/