IMG 6474MPD DrozdowoW dniu 6 listopada, w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyła się prezentacja albumu "Roman Dmowski 1864-1939". W obecności zgromadzonych gości o jubileuszowym wydawnictwie, powstałym z okazji 150 rocznicy urodzin R. Dmowskiego, opowiadał autor Jan Engelgard. Historyk, kierownik Działu Historii w Muzeum Niepodległości w Warszawie, wspominał o latach, jakie spędził na zbieraniu materiałów do pracy. W efekcie tych starań powstała publikacja zawierająca sporo zdjęć dotychczas niepublikowanych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie z zamieszczonych fotografii posiadają dokładny opis. Istotną częścią albumu jest także biografia Dmowskiego. W sposób obszerny ujmuje złożoną historię życia ze szczególnym odniesieniem do zamieszczonych ilustracji.

Całość publikacji wyróżnia się czytelnym podziałem na trzy rozdziały: I - „Twórca polityki polskiej”, II – „Wersalskie zwycięstwo”, III – „W niepodległej Polsce”. Opracowanie wzbogaca bibliografia wybranych prac związanych z Romanem Dmowskim.

Po prezentacji miała miejsce uroczystość wręczenia pamiątkowych medali wybitych z inicjatywy Komitetu Obchodów150 Rocznicy Urodzin Romana Dmowskiego. Z rąk przewodniczącego Komitetu Andrzeja Szlęzaka medale i albumy otrzymali: starostowie łomżyńscy Elżbieta Parzych oraz Lech Marek Szabłowski, radny powiatu łomżyńskiego Andrzej Piotrowski, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka, proboszcz Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Drozdowie ks. kanonik Aleksander Suchocki, Alina Schramm (były pracownik Muzeum), a także Marcin Rydzewski historyk Muzeum.

Spotkanie zakończył koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja sztandaru Stronnictwa Narodowego Powiatu Łomżyńskiego z 1937 r. Unikat, wypożyczony ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, został wyeksponowany na czas spotkania w „Salonie dworskim” Muzeum.

• IMG_6464MPD_Drozdowo
  • IMG_6474MPD_Drozdowo