ikona tekstuProgram

29 sierpnia (piątek) 2014

30 lat działalności Muzeum Przyrody w Drozdowie

9.00 Msza Święta w intencji rodzin ziemiańskich, przybyłych gości oraz pracowników Muzeum (Drozdowo – kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła)

10.15 – Rozpoczęcie Spotkania Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej oraz Jubileuszu Muzeum przez

Starostę Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego i Dyrektor MPwD Annę Archacką (Muzeum Przyrody w Drozdowie, Drozdowo)

Wystąpienia gości

Przerwa kawowa

Konferencja

Przedstawiciele elit prowincjonalnych w XIX i pierwszej połowie XX w.”

11.30 Rozpoczęcie konferencji Marcin K. Schirmer Prezes ZG PTZ

moderatorzy: dr Ewelina Kostrzewska, mgr Marcin Rydzewski

dr hab. prof. IH PAN w Warszawie Tadeusz Epsztein „Trwałość własności ziemskiej na północno-wschodnim Mazowszu na tle innych ziem polskich w XIX i XX wieku”

dr hab. prof. UwB Józef Maroszek „Ziemiaństwo powiatu mazowieckiego 1866-1939 i jego tradycje historyczne”

mgr Jan Engelgard (Muzeum Niepodległości w Warszawie)„Roman Dmowski a inteligencja”

13.00 – 14.00 Obiad

dr Iwona Kulesza-Woroniecka (UwB) „W małym dworku czyli życie codzienne przedstawicieli elit na prowincji w XIX wieku”

dr Ewelina Kostrzewska (Uniwersytet Łódzki) „Ziemianie guberni łomżyńskiej i suwalskiej w oczach publicystów oraz współpracowników „Roli” Jana Jeleńskiego”

mgr Marcin K. Schirmer (Prezes ZG PTZ): “Aktywność łomżyńskich ziemian na przełomie XIX i XX w. w organizacjach społecznych i gospodarczych”

mgr Marek Ostaszewski (UwB) „Wpływ kultury ziemiańskiej na formującą się elitę przemysłową na

przykładzie Białegostoku przełomu XIX i XX wieku. Styl życia, wartości, idee”

15.20-15.40 Przerwa kawowa

mgr Tomasz Szymański (MPwD) „Filozofia społeczno-polityczna braci Lutosławskich: Wincentego i Józefa"

dr Łukasz Lubicz-Łapiński (IPN w Białymstoku, Prezes Oddziału Białostockiego Związku Szlachty Polskiej)

Jerzy Włodzimierz Jabłoński (1895-1986) - poseł ziemi łomżyńskiej”

red. Piotr Szymon Łoś (Polskie Radio RDC, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie) “Między Ławkami k. Łukowa a Lipnikami k. Tykocina - z dziejów rodziny Marii z Dziekońskich i Tadeusza Lewickich”

Podsumowanie konferencji: dr Ewelina Kostrzewska, mgr Marcin K. Schirmer

17.00 Koncert - Zespół Tangrasso Quintet w składzie: Bogumiła Dąbrowska (skrzypce), Piotr Komorowski (akordeon), Małgorzata Jarosz (gitara), Mateusz Bakun (kontrabas), Krzysztof Nowakowski (fortepian). W programie utwory A. Piazzolli oraz C. Gardela

18.00 Kolacja

Imprezy towarzyszące:

wystawa z okazji 30-lecia Muzeum Przyrody w Drozdowie, spacer bryczką po Drozdowie

Muzeum Przyrody w Drozdowie, Drozdowo ul. Główna 38, 18 – 421 Piątnica, tel. (0 86) 219 20 81, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 21 sierpnia 2014 roku, telefonicznie pod numerem (86) 219 20 81

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego

organizatorzy

sponsorzy