100 9265Pamięci ks. Kazimierza Lutosławskiego oraz bł. ks. Wincentego Frelichowskiego poświęcono rajd harcerski jaki odbył się  9 marca 2013 r. w ramach XX Ogólnopolskiego Zlotu Dh. Szarego. W tegorocznej wyprawie udział wzięło ponad 100 członków ZHP z blisko 20 drużyn harcerskich. Głównym celem wyprawy od lat jest przygotowanie i uczestnictwo w drodze krzyżowej szlakiem pamięci ks. Lutosławskiego w Drozdowie, rodzinnej miejscowości duszpasterza. Tegoroczna, stosunkowo krótka trasa, z uwagi na pogodę, jak co roku prowadziła spod siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie w stronę kościoła parafialnego i dalej na cmentarz parafialny w Drozdowie, gdzie przy grobie ks. Lutosławskiego miała miejsce ostatnia XIV stacja. Celebrę sprawował o. Jan Bońkowski, dh. Huragan – kapelan Zlotu.

Na każdej ze stacji drogi krzyżowej harcerska brać wysłuchała oprócz słów poświęconych męce pańskiej, także informacje na temat męczeńskiej drogi bł. ks. Frelichowskiego, który pozbawiony wolności przez hitlerowców podzielił los Polaków poddanych eksterminacji w niemieckich obozach zagłady w czasie II wojny światowej, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu uczestnicy powrócili do Muzeum, gdzie przewodnicy muzealni oprowadzili ich po wystawach. Następnie wzięli udział w zajęciach praktycznych dotyczących pierwszej pomocy przedlekarskiej. W czasie ich trwania, pod opieką Grupy Ratowniczej "Nadzieja" z Łomży, uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy.
Gdy czas spędzony w Drozdowie dobiegł końca harcerki i harcerze rozpoczęli pieszą wędrówkę trasą nadnarwiańską do Łomży, gdzie czekały na nich kolejne zadania do wykonania.
Z pewnością część spośród nich powróci do gościnnego Drozdowa za rok, biorąc udział w kolejnym Ogólnopolskim Zlocie Dh. Szarego od wielu lat organizowanym przez Naczelnika Poczt Harcerskich WS GK ZHP hm. H.F. Karwowskiego HR.

• 100_9262
  • 100_9263