plakat

Serdecznie zapraszamy na konferencję „SOFÍA CASANOVA: PISARKA, OSOBOWOŚĆ HISZPAŃSKIEGO I POLSKIEGO ŻYCIA INTELEKTUALNEGO. TEKSTY – ŚWIADECTWA – INTERPRETACJE”, której I dzień będzie miał miejsce w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie 13 czerwca 2022 roku (poniedziałek).
Wstęp wolny.

Godz. 9.30
Powitanie: Ewa Sznejder – Dyrektor Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie
Spacer po parku wokół Muzeum, zwiedzanie

Godz. 10.00 – 12.30
Otwarcie Konferencji: prof. Jarosław Ławski
Wystąpienia Organizatorów:
Dr hab. Anna Janicka, prof. UwB – Katedra Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych
Dr hab. Jan Stanisław Ciechanowski, prof. UW – Ośrodek Badań nad Europejskimi Pograniczami im. Sofii Casanovy WAL UW
Powitanie gości: prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Krystyna Haertlé – przekazanie do zbiorów Muzeum pamiątek rodzinnych

Prowadzenie obrad: Dr Amelia Serraller Calvo (Uniwersytet im. Francisco de Vitoria/Universidad Francisco de Vitoria, Madryt, Hiszpania)

WYKŁADY:

1. Dr Hanna Libera (Essen, Niemcy) „Ni contigo ni sin ti – rodzinna scheda Sofii Casanovy”

2. Kustosz Tomasz Szymański (Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie) „Sofia Casanova-Lutosławska na tle kobiet z rodu Lutosławskich”

3. Kustosz Marcin Rydzewski (Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie) - wprowadzenie do projekcji filmu oraz projekcja filmu „Sofia Casanova-Lutosławska we wspomnieniach rodziny”. Nagranie zostało przygotowane w ramach konferencji „Sofia Casanova Lutosławska - hiszpańska pisarka, Polka z wyboru”. Wykonał je Marcin Rydzewski w 2012 r. (czas trwania 13 minut).

Drugi dzień obrad będzie miał miejsce w Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14A w godzinach 9:00-17:30. W planie referaty m.in. na temat twórczości literackiej i reporterskiej Sofii Casanovy-Lutosławskiej, historii jej małżeństwa z prof. Wincentym Lutosławskich i wielowymiarowych związków z Polską.