MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

okladka1Tomasz Szymański, „Ksiądz Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”
Wyd.  Muzeum Przyrody w Drozdowie i Fundacja Sztuk i Dialogu, oprawa twarda, stron 212 (wraz ze zdjęciami). ISBN 978-83-931500-7-6
Cena: 35 zł

Książka jest opowieścią o Kazimierzu Lutosławskim (1880-1924) - wybitnym społeczniku, osobie, która swoje życiowe powołanie odnalazła w kapłaństwie i działalności wychowawczej. Lutosławski zapisał się w historii jako jeden z najważniejszych twórców polskiego harcerstwa, znany jako Druh „Szary”. On, między innymi, zaprojektował krzyż harcerski do dziś noszony na mundurach przez polskie harcerki i harcerzy. Swoimi artykułami i broszurami znacznie przyczynił się do pogłębienia wymiaru ideowego i moralnego polskiego skautingu. Był przy tym nietuzinkowym politykiem, ważną postacią obozu Narodowej Demokracji, posłem na Sejm w niepodległej Polsce, zaangażowanym i erudycyjnym (bywało, że ostrym) polemistą.
W pierwszych latach istnienia II Rzeczypospolitej był osobą powszechnie znaną jako duszpasterz, rekolekcjonista, wychowawca młodych, publicysta oraz ksiądz-poseł. Roman Dmowski powiedział o nim: „Ksiądz Lutosławski! Nie ma chyba człowieka w kraju, który by o nim nie wiedział”.
Książka przedstawia jego losy, działalność oraz idee. Jest wzbogacona kilkunastostronicowym dodatkiem zawierającym fotografie oraz kalendarium życia i twórczości księdza Kazimierza Lutosławskiego.

Wyróżnienie w konkursie Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”

Wydawnictwo dofinansowało Starostwo Powiatowe w Łomży.

Additional information