001Od lewej: Tomasz Szymański (wyróżnienie za biografię ks. Lutosławskiego), zwyciężczyni dr Katarzyna Luksa autorka biografii Gabrieli Balickiej, Anna Sulikowska - wnuczka siostry Gabrieli Balickiej (Albiny Kuleszyńskiej), władze Fundacji im. R. Dmowskiego: Jan Engelgard i Przemysław Piast

Wydana przez Muzeum Przyrody w Drozdowie książka Tomasza Szymańskiego zatytułowana „Ksiądz Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka” otrzymała wyróżnienie w ramach Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”, którego organizatorem jest Fundacja Narodowa im. Romana Dmowskiego. W ramach Konkursu przyznano nagrodę główną - Katarzynie Luksie za książkę pt. „Gabriela Balicka (1867-1962). Działalność polityczna, społeczna, naukowa, edukacyjna” (Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2017) oraz jedno wyróżnienie - właśnie dla Tomasza Szymańskiego, autora biografii księdza Lutosławskiego (wyd. Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Fundacji Sztuk i Dialogu, Drozdowo 2017).

Komisja Konkursowa w składzie: Jan Engelgard (przewodniczący), Przemysław Piasta i Adam Śmiech (członkowie) tak scharakteryzowała wyróżnioną książkę autorstwa pracownika naukowego Muzeum w Drozdowie:

Biografia przypomina jedną z najciekawszych postaci obozu narodowo-demokratycznego początku XX wieku. Autorowi udało się przedstawić postać ks. Kazimierza Lutosławskiego na tle dziejów zasłużonej dla Polski rodziny oraz Drozdowa, miejsca ściśle związanego także z Romanem Dmowskim. Dużą wartością książki jest precyzyjne przedstawienie myśli ideowej i politycznej Kazimierza Lutosławskiego”.

002

Gala wręczenia nagród odbyła się 17 marca 2018 roku w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.