MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

20 – 23 sierpnia 2012 Muzeum Przyrody w Drozdowie ul. Główna 38
Prowadzi: mgr Teresa Grużewska (biolog, botanik, kustosz MPD)
Program na kolejne cztery dni:
1.Siedliskotwórcza rola naturalnej rzeki i różnorodność siedlisk w dolinie Narwi.
Zajęcia terenowe w dolinie Narwi nad starorzeczem „Kocioł”. Rozpoznawanie rzęsowatych i innych roślin pływających w oparciu o prosty klucz poglądowy. Zbiór roślin wodnobłotnych do zielnika.
Pospolite zwierzęta wodne: mięczaki, owady, skorupiaki, pajęczaki, pierścienice i inne. Poławianie, obserwacja, oznaczanie i uwalnianie do starorzecza w terenie. Znaczenie starorzeczy i ich mieszkańców dla bogactwa gatunkowego naturalnej doliny. Popatrzymy rybom w oczy-odróżnianie pospolitych, krajowych gatunków w oparciu o osobniki hodowane w 2 akwariach MPD.

2.Najciekawsze wieści o rodzinach naszych roślin kwiatowych- prezentacja multimedialna. Co to są łąki półnaturalne? Szata roślinna określana przez rodzaj podłoża i stopień uwodnienia.
Zapoznanie się z roślinnością mineralnych wyniesień i wilgotnych obniżeń w dolinie Narwi. Zbiór roślin do osobistego zielnika.
3.Wszystko w temacie las. Łęgi, olsy, grądy i ich zależność od rodzaju podłoża - prezentacja multimedialna. Wycieczka do olsu źródliskowego i łęgu. Znaczenie lasów w procesie powstawania gleb.
4.Gleba - najbogatszy w gatunki ekosystem. Niesporczaki, skoczogonki i inne organizmy glebowe- prezentacja multimedialna.
Mój osobisty zielnik. Nauka sporządzania kart zielnikowych i oznaczania roślin. Ułożenie w segregatorach podpisanych kart zielnikowych. Rośliny lecznicze wracają do łask.
Pożegnanie uczestników filiżanką ziołowego naparu i kromką pełnoziarnistego chleba.

Ważne informacje.
Uczestnictwo w warsztatach nieodpłatne!
Zajęcia prowadzone będą przez cztery kolejne dni w godzinach od 9.00 do 14.00 Ponieważ wyjścia na zajęcia w teren uzależnione będą od pogody możliwe są przesunięcia w czasie realizowanych treści. Dojazd do Muzeum i wyżywienie we własnym zakresie.

Z własnych funduszy należy zakupić:
-segregator i 3 białe bloki techniczne oraz tzw koszulki do sporządzenia wygodnego w użytkowaniu zielnika.
-środki zabezpieczające przed kleszczami i komarami.
Obowiązuje strój terenowy i dobry humor.
Wymagania wiekowe – od szkoły podstawowej wzwyż.
Zgłoszenia przyjmujemy od 27.06 do 8.08.2012 tel. 86 219 2081 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszam
Teresa Grużewska

 

 

Additional information