sofia_casanowaW roku bieżącym mija 150. rocznica urodzin Sofii Casanovy Lutosławskiej. To kilka faktów z jej życia – mało znanego, a tak wartego poznania.
Sofia Casanova była świetnie zapowiadającą się hiszpańską poetką, kiedy poznała Wincentego Lutosławskiego – polskiego filozofa. Zafascynowana jego osobowością, wychodzi za mąż i razem z Wincentym wyjeżdża ze swojej ojczyzny. W Drozdowie poznaje rodzinę męża i bardzo szybko staje się ulubienicą Lutosławskich.
W krakowskim mieszkaniu przyjmuje Polaków z trzech zaborów: patriotów (z Dmowskim na czele), literatów (bywa Reymont, Kasprowicz, Wyspiański), artystów. Pisze o Polsce artykuły do madryckich gazet, tłumaczy na hiszpański „Quo Vadis". Kiedy wybucha I wojna światowa zgłasza się do Czerwonego Krzyża, wysyła relacje do hiszpańskiego dziennika „ABC", którego zostaje stałą korespondentką.

W wyniku zawieruchy wojennej poznaje również Rosję - tam staje się świadkiem obydwu rewolucji. W swoich kronikach, z niezwykłą spostrzegawczością i troską o losy Europy, opisuje zjawiska zupełnie obce w jej ojczyźnie. Nie unika rozważań filozoficznych. W Hiszpanii odznaczona zostaje Wielkim Krzyżem Dobroczynności i nominowana do literackiego Nobla. Pozostaje jednak w Polsce i postanawia swoje córki wychować na Polki – sama zostając również Polką z wyboru. W Polsce przeżywa II wojnę światową, komunizm. Umiera w Poznaniu w 1958 roku.

Sofia Casanova nie jest w Polsce osobą tak znaną jak na to zasługuje. Mamy nadzieję, że konferencja będzie ważnym krokiem w poznaniu i rozsławieniu tej postaci.

Spotkanie odbędzie się 9 września 2011 w salonie dworskim Muzeum Przyrody w Drozdowie, dawnym dworze Lutosławskich, miejscu pochodzenia męża poetki oraz wielokrotnego pobytu samej Sofii i jej rodziny. Konferencja ma charakter otwarty – zapraszamy wszystkich chętnych.

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt z Barbarą Turowską, tel (86) 219-20-81; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

konferencja_mpd_sponsorzy1

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Instytutem Cervantesa.

PROGRAM KONFERENCJI

10:00 Lech Marek Szabłowski – Starosta Łomżyński, Anna Archacka – Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie – powitanie gości

prof. dr hab. Piotr Sawicki, Uniwersytet Wrocławski – otwarcie Konferencji

dr Maria Filipowicz-Rudek, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego „Spolonizowałam się moja Blanco...” – słów kilka o tożsamościowych motywacjach Sofii Casanovy

mgr Magdalena Pabisiak, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Zabójczy owoc poznania

w powieści epistolarnej Sofíi Casanova Lutosławskiej

dyskusja

mgr Magdalena Barbaruk, Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego – Więcej niż miłość. „Ordo amoris” Sofíi Casanova Lutosławskiej (próbka portretu kulturowego).

lic. Amelia Serraller, Sekcja Slawistyki Universidad Complutense de Madrid Strony historii współczesnej.

Życie i twórczość reporterska Sofii Casanova Lutosławskiej.

mgr Marta Minkiewicz, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

Problematyka rosyjska w twórczości Sofíi Casanova Lutosławskiej

dyskusja

1230 – wręczenie Nagród Starosty Łomżyńskiego za działalność w dziedzinie kultury