MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

001

Bożonarodzeniowy nastrój w Dworze Lutosławskich zapanował dzięki  muzykom koncertu organizowanego przez Filharmonię  Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpili:

MAGDALENA STANCIU – sopran
ADRIAN STANCIU – altówka
MAŁGORZATA MARCZYK – fortepian

Rozbrzmiały najpiękniejsze kolędy, pieśni bożonarodzeniowe i świąteczne przeboje. Zaśpiewane zostały w  rodzimych utworom językach – po niemiecku, angielsku, rumuńsku, francusku i polsku. Były to m. in. słynne „Stille Nacht”, „O Holy Night”, „Mizerna, cicha”, „White Christmas” i  „The Little Drummer Boy”, ale też utwory mało znane np. „ Geistliches Wiegenlied – „Duchowa kołysanka” Johanna Brahmsa  oraz „O ce veste minunată” – „Cóż za wspaniała nowina” rumuńskiego kompozytora Dumitru Kiriac-Georgescu. Po raz pierwszy w salonie rozbrzmiał utwór instrumentalny „Taniec cukrowej wieszczki” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

Koncert zakończyła wspólnie z publicznością zaśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy”, bisy i  życzenia świąteczne gospodarzy wieczoru - dyrektorów Anny Archackiej i Jana Miłosza Zarzyckiego.

  • 001
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 007

MAGDALENA STANCIU jest absolwentką Konserwatorium Prayner´a w Wiedniu i Uniwersytetu Muzycznego „George Enescu“ w Iaşi (Rumunia). Już podczas studiów, które ukończyła z wyróżnieniem, została wybrana Młodym Talentem roku 2013 przez austriackie stowarzyszenie muzyczne „Passion Artists“. Jej pierwszą rolą operową była partia Susanny w „Weselu Figara“ Mozarta w reżyserii Roberta Simmy, gdzie zaśpiewała główną rolę.
Śpiewa w około 15 językach, z czego biegle posługuje się pięcioma. W dorobku artystycznym posiada szeroki repertuar od baroku po muzykę czasów współczesnych.

ADRIAN STANCIU  jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego „George Enescu” w Iaşi i Uniwersytetu Muzycznego MDW w Wiedniu. Już podczas studiów, ukończonych z wyróżnieniami, doceniono jego talent przyznając mu międzynarodowe stypendia artystyczne. Zdobywca wielu nagród m. in.: Międzynarodowy Konkurs „George Georgescu”- dwukrotnie 1. miejsce, Nagroda Albana Berga, Nagroda Kreneka oraz Nagroda Artis w konkursie „ISA-Wettbewerb” w Reichenau, Grand Prix Festiwalu „Aix-en-Provence“, 1. miejsce w Konkursie „Windisch“, 2. miejsce i Nagroda Publiczności „Peter Druce” oraz Nagroda „Musica Viva Australia”. Współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami i orkiestrami jako solista oraz członek orkiestry. Występował w największych salach koncertowych Europy, Ameryki Południowej i Australii. Jest pierwszym altowiolistą Filharmonii Kameralnej w Łomży.

MAŁGORZATA MARCZYK
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. Część studiów odbyła w Estonian Academy of Music and Theatre w Tallinie. Uczestniczyła w wielu konkursach solowych i kameralnych zdobywając m.in. wyróżnienie w XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego – Łomianki/Izabelin. Brała udział w międzynarodowym projekcie orkiestrowym „I, Culture Orchestra”.  Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i poza jej granicami, współpracuje z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Pedagog w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku i PSM w Zambrowie.

Additional information