004W niedzielne popołudnie w drozdowskim Muzeum Przyrody – historycznym dworze Lutosławskich, odbył się wykład profesora Aleksandra Halla zatytułowany „Dorobek Romana Dmowskiego z perspektywy współczesnej Polski. W 100. rocznicę konferencji wersalskiej”. Aleksander Hall jest historykiem, autorem takich prac jak „Dziedzictwo narodowej demokracji”, „Polskie patriotyzmy”, „Osobista historia III Rzeczypospolitej” czy biografii Charlesa de Gaulle'a. Był działaczem opozycji demokratycznej w PRL i współtwórcą Ruchu Młodej Polski, ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz dwukrotnie posłem na sejm.

Profesor Hall w prelekcji dokonał analizy drogi politycznej Romana Dmowskiego, której najważniejszym etapem była konferencja paryska i sygnowanie przez lidera endecji traktatu wersalskiego przywracającego w mocy prawa międzynarodowego Polskę na mapę Europy. Swój wykład wzbogacił przedstawieniem charakteru Dmowskiego jako polityka, a na ten składały się takie przymioty jak bezinteresowność związana z etosem służby pro publico bono oraz brak dążenia do odgrywania roli wodza – Dmowski pełnił bowiem głównie rolę wychowawcy i kreatora idei co, jak zaznaczył profesor, jest równie ważne (o ile nawet nie ważniejsze) dla życia politycznego jak bezpośrednie sprawowanie władzy.

Wykład skupił przedstawicieli instytucji państwowych, stowarzyszeń społecznych i członków Rady Muzeum Przyrody w Drozdowie. Obecna na nim była również potomkini rodu Lutosławskich – Marta Niklewicz-Dworak wraz z mężem Janem Dworakiem, która zaprezentowała zebranej publiczności unikatowy tłok pieczętny z herbem Pobóg, którym Dmowski sygnował traktat wersalski. Ten wyjątkowy przedmiot jest częścią archiwum rodzinnego. Prezentacja pieczęci była wyjątkową atrakcją w przypadającą w czerwcu tego roku 100. rocznicę podpisania traktatu.

Podczas spotkania w drozdowskim dworze profesor Aleksander Hall został również poproszony o podpisanie książek swojego autorstwa, które włączone zostaną do muzealnych zbiorów – publikacji: „Francja i wielcy Francuzi” oraz wydanej za granicą i kolportowanej w drugim obiegu w latach '80 pracy „Dziedzictwo narodowej demokracji” uważanej za jedną z ważniejszych analiz znaczenia spuścizny politycznej obozu Dmowskiego dokonanej po II wojnie światowej. Książki przekazał przewodniczący Rady Muzeum Sławomir Zgrzywa.

 

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 007
  • 008