MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu


070302112957.mini

2005, wyd. 2, str. 32, format B5, oprawa miękka, ISBN 83-913776-7-9, cena 4 zł

Nakład tymczasowo wyczerpany


Przybliża postać Romana Dmowskiego, jednego z najwybitniejszych osobistości politycznych w historii Polski. Ostatnie dni życia spędził w Drozdowie na Ziemi Łomżyńskiej, a ściślej w dworze Lutosławskich. Przyjaźń Dmowskiego z Lutosławskimi zaczęła się w Krakowie gdzie poznał profesora filozofii Wincentego Lutosławskiego, syna drozdowskiego dziedzica. Po raz pierwszy do Drozdowa przyjechał latem 1911 roku, aby trzymać do chrztu najstarszą córkę Marii Niklewicz z Lutosławskich – Krystynę.
„Interesowały go wszelkie dziedziny sztuki prócz muzyki, na którą był obojętny. Literaturę europejską znał dokładnie, stale czytał książki w różnych językach. Tych języków nauczył się chyba sam i nauczył się ich znakomicie jak wiemy z licznych relacji cudzoziemców." - napisała o nim Izabela Wolikowska.

070702075102.mini

2007, str. 332, format A 5, oprawa miękka, ISBN 978-83-89684-02-8, cena 38 zł

nakład tymczasowo wyczerpany


Wspomnienia Izabelli Wolikowskiej z Lutosławskich wydano po raz pierwszy w 1961 roku w Chicago. Autorka w szerokim kontekście historycznym przybliża postać męża stanu, polityka, dyplomaty i pisarza politycznego jako człowieka, patrioty oddanego sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, który nawet swoje życie osobiste poświęcił dla dobra Ojczyzny.
Książka zawiera nie tylko osobiste wspomnienia autorki – a mogła Dmowskiego przedstawić bliżej ponieważ znała go przez kilkadziesiąt lat – ale również istotne fragmenty jego dzieł oraz wspomnienia działaczy narodowych, którzy znali polityka osobiście i razem z nim współpracowali przy odbudowie państwa polskiego.
Książka zawiera również nieznane fotografie autora Myśli nowoczesnego Polaka, jego lisy, wypowiedzi zagranicznych osobistości o nim oraz notę bibliograficzną.
W stosunku do pierwszego wydania, niniejsze poszerzono o inne nieznane fotografie oraz o notę bibliograficzną dzieł Dmowskiego opublikowanych w kraju po 1989 roku. Publikacja znacznie poszerza wiedzę o twórcy Ruchu Narodowego w Polsce, który stworzył ponadczasowy program polityczny dla narodu polskiego.

2005, wyd. 1, str. 32, format A5, oprawa miękka, ISBN 83-913776-8-7, cena 3 zł
Autorka wychowała się w Łomży. W 2002 roku otrzymała nagrodę prezydenta miasta Łomży w I konkursie poetyckim im. J. Kulki za wiersz związany z tematyką Ziemi Łomżyńskiej. W 2004 roku wydała tomik poetycki :"Pogo" wydany przez MDK- DŚT w Łomży. Miłośniczka lubelskiej starówki, łomżyńskich cmentarzy żydowskich i aury metafizycznej wokół nich istniejącej. Baczna obserwatorka biało - czarnej fotografii i albumów ze sztuką indyjską. Dzień bez muzyki byłby dla niej pusty.
Tomik poetycki ozdabiają ilustracje wykonane przez uczennice Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży.

2005, str.44, format A5, oprawa miękka, ISBN 83-913776-9-5, cena 7 zł

Przybliża treść wystaw stałych prezentowanych w Muzeum:
- SALON DWORSKI – wystawa historyczna poświęcona rodzinie Lutosławskich,
- TROFEA ŁOWIECKIE – wystawa będąca niejako łącznikiem pomiędzy historią a przyrodą
- PRZYRODA KOTLINY BIEBRZAŃSKIEJ – cykl wystaw poświęconych szacie roślinnej, ptakom i ssakom występującym w dolinach Biebrzy i środkowej Narwi:
• szata roślinna kotliny biebrzańskiej
• ptaki kotliny biebrzańskiej
• ssaki kotliny biebrzańskiej
- ŁOŚ – KRÓL BAGIEN BIEBRZAŃSKICH
Zawiera ponad 50 fotografii.

2005, wyd. 1,str. 22, format B5, oprawa miękka, ISBN 83-913776-6-0, cena 6 zł

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8 – 10 lat. Celem publikacji jest zapoznanie odbiorcy z różnorodnością gatunków roślin i zwierząt żyjących na łące, a także z funkcjonowaniem „zielonego świata". Przedstawiono powiązania między roślinami i zwierzętami oraz wewnątrz świata zwierząt a człowiekiem i zagrożenia jakie stwarza działalność ludzka.
Ilustracje do książki wykonali uczniowie Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży pod kierunkiem art. plast. Iwony Sielskiej oraz uczestnicy konkursu plastycznego „Łąka – zielony mikroświat" zorganizowanego przez Muzeum Przyrody w Drozdowie w 20005 roku. Zamieszczone fotografie przyrodnicze wykonali pracownicy Muzeum Przyrody w Drozdowie.

2006, str. 92, format B5, oprawa miękka, ISSN 1643-4277, cena 4 zł

Redakcja: Mirosław Grużewski, Izabela Monika Nowik
Spis treści:

1) P. Buczyński, K. Lewandowski, N. Wissing - Materiały do poznania ważek doliny Narwi w okolicach Drozdowa.
2) S. Czachorowski, K. Piotrowska - Chruściki doliny Narwi między Wizną a Łomżą - ekologiczna charakterystyka rozmieszczenia.
3) E. Pietrykowska-Tudruj, T. Oder, P. Sienkiewicz - Materiały do poznania wybranych rodzin chrząszczy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

2002, str. 58, format B5, oprawa miękka, ISSN 1643-4277, cena 10 zł

Zamieszczony jest artykuł prezentujący wyniki badań nad rozmieszczeniem mniszków na terenie Polski, podjętych we współpracy z Panem Hansem Øllgaardem z Wyborga w Danii, który osobiście brał udział w dwóch wyprawach naukowych zorganizowanych przez Instytut Biologii Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Stwierdzono występowanie 64 gatunków, w tym jednego nowego dla Polski. Zawiera 32 kolorowe fotografie.

2002, str. 54, format B5, oprawa miękka, ISSN 1643-4277, cena 4 zł

Umieszczone są oryginalne, wcześniej niepublikowane prace naukowe będące pokłosiem badań nad fauną północno-wschodniej Polski. 9 października 1994 roku w Łomży odbyła się sesja naukowa, pt. „Awifauna dorzecza Narwi oraz dolnego Bugu – stan zachowania, zagrożenia i problemy ochrony", której organizatorami były: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Przyrodniczego w Drozdowie, Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie oraz Muzeum Okręgowe w Łomży. Część referatów prezentowanych podczas sesji zostały opublikowane w tym zeszycie. Artykuły zawierają streszczenia w języku angielskim oraz dwujęzyczne podpisy do tabel i rycin.

Przetarg nieograniczony na wykonanie zadania
Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Prace wykończeniowe podziemnych sal ekspozycyjnych.

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym, o wartości zamówienia nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60.000 EURO, prowadzonym w trybie art. 39-46 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.) na:
„Modernizację i rewaloryzację Muzeum Przyrody w Drozdowie. Prace wykończeniowe podziemnych sal ekspozycyjnych".


OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane
Numer ogłoszenia:343730 - 2009; data zamieszczenia:02.10.2009
Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym, o wartości zamówienia nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60.000 EURO, prowadzonym w trybie art. 39-46 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.) na:
Wymianę pokrycia dachowego typu gont na budynku Muzeum Przyrody w Drozdowie

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane
Numer ogłoszenia: 366844 - 2009
data zamieszczenia: 20.10.2009
Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

INFORMACJA o wyborze najkorzystniejszej oferty oraz streszczenie oceny i porównania ofert
w postępowaniu o udzielenie zamówienia na:
Wykonanie renowacji i modernizacji tarasu południowego oraz renowacji schodów zewnętrznych w części parkowej w Muzeum Przyrody w Drozdowie, ujętych w Operacji p.n.:
Rewaloryzacja zabytkowych schodów i tarasu południowego w parku przy Muzeum Przyrody w Drozdowie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 313, 322, 323 Odnowa i rozwój wsi

INFORMACJA o wyborze najkorzystniejszej oferty oraz streszczenie oceny i porównania ofert w postępowaniu na realizację operacji p.n.:
Odnowienie elewacji. Etap I - remont i konserwacja strefy cokołowej budynku kościoła parafialnego pw. Św. Jakuba Apostoła w Drozdowie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 313, 322, 323 Odnowa i rozwój wsi.

Muzeum Przyrody w Drozdowie zawiadamia, że w przeprowadzonym postępowaniu w formie zaproszenia do składania ofert na wykonanie studium wykonalności projektu „Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w Muzeum Przyrody w Drozdowie"

została wybrana przez Zamawiającego jako najkorzystniejsza oferta nr 1 tzn. GRUPA ERGO ul. św. Mikołaja 56/56, 50-127 Wrocław, proponująca cenę 5.000 zł netto

Muzeum Przyrody w Drozdowie zawiadamia, że w przeprowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na „Wykonanie instalacji elektrycznych wewnętrznych oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego w budynku Muzeum Przyrody w Drozdowie" została wybrana przez Zamawiającego jako najkorzystniejsza oferta nr 1 tzn. Przedsiębiorstwo Instalacji Elektrycznych Sp. J. Jankowski, Sienicki, 18-400 Łomża, ul. Al. Legionów 64

W dniu 7.11. b.r. po zapoznaniu się z ofertą złożoną w przetargu nieograniczonym na zadanie Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Prace wykończeniowe podziemnych sal ekspozycyjnych, komisja przetargowa stwierdza, że oferta złożona przez oferenta przewyższa kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia.

Zamieszczanie ogłoszenia: nieobowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

I. 1) NAZWA I ADRES: Muzeum Przyrody w Drozdowie, Drozdowo, ul. Główna 38, 18-421 Piątnica, woj. podlaskie, tel. 086 219 20 81, fax 086 219 20 81.

• Adres strony internetowej zamawiającego: http://mpd.4lomza.pl/

Muzeum Przyrody w Drozdowie ogłasza:
na podstawie art. 92 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2004 r Nr 19. poz. 177 z późn. zm.), że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na „Udzielenie kredytu bankowego" wybrana została oferta Banku Spółdzielczego, ul. Stawiskowska 30, 18-421 Piątnica z oprocentowaniem 7,0 % w stosunku rocznym, zmiennym i z prowizją za udzielenie kredytu 1,0 %.

W imieniu Zamawiającego
Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie
mgr Mirosław Grużewski

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane
Numer ogłoszenia:328250 - 2009; data zamieszczenia: 22.09.2009

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES: Muzeum Przyrody w Drozdowie, Drozdowo, ul. Główna 38, 18-421 Piątnica, woj. podlaskie, tel. 086 219 20 81, faks 086 219 20 81.

Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie, zwanego dalej Zamawiającym, informuje o możliwości składania ofert na wykonanie cięć sanitarnych, niezbędnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających na terenie planowanej ścieżki przyrodniczej „Ostoja Drozdowska",z zachowaniem statyki korony drzew. Usługa dotyczy realizacji projektu „Rozwój bazy lokalowej służącej edukacji ekologicznej w Muzeum Przyrody w Drozdowie – budowa ścieżki edukacyjnej Ostoja Drozdowska" współfinansowanego przez NFOŚiGW, Starostwa Powiatowego w Łomży oraz WFOŚiGW w Białymstoku.

Muzeum Przyrody w Drozdowie ogłasza nabór na stanowisko ZARZĄDZANIE PROJEKTEM : "Rozwój bazy lokalowej służącej edukacji ekologicznej w Muzeum Przyrody w Drozdowie – budowa ścieżki edukacyjnej Ostoja Drozdowska". Priorytet A. Wspieranie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki wodnej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Muzeum Przyrody w Drozdowie ogłasza nabór na stanowisko ZARZĄDZANIE PROJEKTEM : "Rozwój bazy lokalowej służącej edukacji ekologicznej w Muzeum Przyrody w Drozdowie – budowa ścieżki edukacyjnej Ostoja Drozdowska". Priorytet A. Wspieranie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki wodnej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Forma zatrudnienia: umowa zlecenie (obejmujący okres 8.10.2009- 31.03.2010 r.)

Muzeum Przyrody w Drozdowie sprzeda kocioł stalowy (olejowy) + palnik + panel sterowniczy Umatic SD, rok prod. 2001 oraz kocioł Vigas 80 kW (drewno) rok produkcji 2001.

Bliższe informacje pod numerem telefonu (086) 219 20 81 lub drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

wystawa fotograficzna

Z przyjemnością informujemy, że w piątek 27 lutego 2009 r. o godz. 18.00 w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyło się otwarcie wystawy czasowej "Ziemia łomżyńska w obiektywie Zbigniewa Biernackiego".

Zbigniew Biernacki – ur. 8 marca 1959 r. w Łomży. Z wykształcenia – pedagog specjalny.
Na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w Warsztacie Terapii Zajęciowej
w Marianowie.

Informujemy, że na zaproszenie do składanie ofert na wykonanie cięć sanitarnych, niezbędnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających na terenie planowanej ścieżki przyrodniczej „Ostoja Drozdowska", z zachowaniem statyki korony drzew, odpowiedziała jedna firma: KALUS Zdzisław Kaczyński, ul. Malwowa 8, 07-410 Ostrołęka. Firma ta spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu wymienione w ogłoszeniu; została wybrana na wykonanie w/w zadania.
Usługa dotyczy realizacji projektu „Rozwój bazy lokalowej służącej edukacji ekologicznej w Muzeum Przyrody w Drozdowie – budowa ścieżki edukacyjnej Ostoja Drozdowska" współfinansowanego przez NFOŚiGW, Starostwa Powiatowego w Łomży oraz WFOŚiGW w Białymstoku.

OGŁOSZENIE o wszczęciu postępowania na wykonanie zamówienia o wartości poniżej 14000 euro (do którego nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych ) Produkcja i dostawa wyposażenia edukacyjnego ścieżki przyrodniczej „Ostoja Drozdowska” z uwzględnieniem potrzeb niewidomych i słabowidzących

Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie, zwanego dalej Zamawiającym, informuje o możliwości składania ofert na wykonanie zamówienia, dotyczącego produkcji i dostawy wyposażenia edukacyjnego ścieżki przyrodniczej „Ostoja Drozdowska” z uwzględnieniem potrzeb niewidomych I słabowidzących.

Budowa ścieżki edukacyjnej
Numer ogłoszenia: 111802 - 2010; data zamieszczenia: 20.04.2010
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Wykonanie kompleksowego zabezpieczenia technicznego w Muzeum Przyrody w Drozdowie
Numer ogłoszenia: 118917 - 2010; data zamieszczenia: 11.05.2010
Ogłoszenie o zamówieniu - roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Budowa ścieżki edukacyjnej
Numer ogłoszenia: 119561 - 2010; data zamieszczenia: 12.05.2010

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Jeden łatwy żywot - okladka książki

str. 384, format A5, oprawa miękka, ISBN 83-901932-0-5, cena 35 zł - nakład wyczerpany

Jest to autobiografia Wincenetgo Lutosławskiego, zaczynająca się słowami: „Łatwym nazywam ten żywot, gdyż nie było w nim prawie tych najzwyklejszych trudności, które dręczą większość ludzi przez całe życie. Nie zaślepiały mnie żadne nałogi, ani namiętności. Wiedziałem zawsze czego chciałem i zwykle osiągałem cele mojej woli, gdyż rozporządzałem dostatecznemi siłami fizycznemi i umysłowemi. Szybko się decydowałem i bez wahania dążyłem do celu, nie oglądając się ani na własne, ani na cudze przykrości, jakie to prostolinijne postępowanie mogło spowodować..."

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na wykonanie zadania inwestycyjnego: Budowa ścieżki edukacyjnej „Ostoja Drozdowska" w Muzeum Przyrody w Drozdowie, realizowanego w ramach projektu: „Rozwój bazy lokalowej służącej edukacji ekologicznej w Muzeum Przyrody w Drozdowie – budowa ścieżki edukacyjnej Ostoja Drozdowska", współfinansowanego przez NFOŚiGW, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz WFOŚiGW w Białymstoku.

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na Wykonanie kompleksowego zabezpieczenia technicznego w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Na podstawie art. 92 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych uprzejmie informuję, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego została wybrana - zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy Pzp - przez Zamawiającego - Muzeum Przyrody w Drozdowie, oferta firmy

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy dotacji 119/2010/Wn-50/EE-BS/D z dnia 30.03.2010 r., Starostwa Powiatowego w Łomży oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

W ramach zadania wybudowana została kładka w tzw. dzikiej części parku dworskiego z wyposażeniem edukacyjnym przystosowanym do osób niewidomych. Ponadto wybudowano wiatę, wykonano przyłącze wodociągowe i montaż wc w parku muzealnym. Wydrukowany został przewodnik po ścieżce oraz przewodnik audio z audiodeskrypcją.

Wartość inwestycji - 365,63 tys zł, kwota dofinansowania z NFOŚiGW - 209,47 tys zł.

dni akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w budynku Muzeum Przyrody w Drozdowie
Numer ogłoszenia: 367932 - 2010; data zamieszczenia: 15.11.2010
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane
Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na  wykonanie zadania inwestycyjnego: Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Przedmiot zamówienia jest częścią projektu "Przywrócenie dawnego blasku dworowi ziemiańskiemu poprzez renowację Muzeum Przyrody w Drozdowie" Nr WND-RPPD.03.01.00-20- 018/10, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013  Osi priorytetowej III: Rozwój turystyki i kultury; Działania 3.1. Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu

Renowacja i modernizacja tarasu wschodniego w Muzeum Przyrody w Drozdowie
Numer ogłoszenia: 3948 - 2011; data zamieszczenia: 11.01.2011

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na wykonanie zadania inwestycyjnego: Renowacja i modernizacja tarasu wschodniego.

Przedmiot zamówienia jest częścią projektu "Przywrócenie dawnego blasku dworowi ziemiańskiemu poprzez renowację Muzeum Przyrody w Drozdowie" Nr WND-RPPD.03.01.00-20-018/10, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewódzwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Osi priorytetowej III: Rozwój turystyki i kultury; Działania 3.1.Rozwój
atrakcyjności turystycznej regionu.

yczenia wielkanocne

Piątnica: Budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie - Projekt typu zaprojektuj i wybuduj
Numer ogłoszenia: 248686 - 2011; data zamieszczenia: 18.08.2011
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza do składania oferty cenowej na dostawę mebli i dywanów podłogowych jako wyposażenie pokoików gościnnych w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Usługa dotyczy realizacji projektu "Przywrócenie dawnego blasku Muzeum Przyrody w Drozdowie".

Piątnica: Budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie - Projekt typu zaprojektuj i wybuduj
Numer ogłoszenia:
248015 - 2011; data zamieszczenia: 16.09.2011
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza do złożenia oferty cenowej na dostawę mebli i wieszaków na ubrania jako wyposażenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Usługa dotyczy projektu pn. "Przyroda dla nas, my dla przyrody - budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Osi priorytetowej V. Rozwój infrastruktury ochrony środowiska, działanie 5.2. Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska współfinansowanego zEuropejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza do złożenia oferty cenowej na dostawę mebli i wieszaków na ubrania jako wyposażenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Usługa dotyczy projektu pn. "Przyroda dla nas, my dla przyrody - budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Osi priorytetowej V. Rozwój infrastruktury ochrony środowiska, działanie 5.2. Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska współfinansowanego zEuropejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza do złożenia oferty cenowej na dostawę mebli i wieszaków na ubrania jako wyposażenie Ośrodka Edukacji
Ekologicznej. Usługa dotyczy projektu pn. "Przyroda dla nas, my dla przyrody - budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Osi priorytetowej V. Rozwój  infrastruktury ochrony środowiska, działanie 5.2. Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza do składania oferty cenowej na wykonanie plakietek informacyjnych. Usługa dotyczy realizacji projektu "Przyroda dla nas, my dla przyrody - budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Osi priorytetowej V. Rozwój infrastruktury ochrony środowiska,działanie 5.2. Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

S.Casanova_okladka Red. M. Filipowicz-Rudek, P. Sawicki, wyd. Muzeum Przyrody w Drozdowie i Fundacja Narwiańska, 2012, format A5, ISBN 978-83-931500-5-2. Cena: 23 zł.

O książce:

Niniejszy tom studiów i wspomnień dedykowany jest jednej z niezwykłych kobiet XX wieku, Sofíi Casanowie Lutosławskiej, spolonizowanej Hiszpance, intelektualistce, pisarce, poetce, reporterce, wreszcie żonie wybitnego filozofa Wincentego Lutosławskiego i matce jego córek, w 150. rocznicę jej urodzin. Dzięki historiograficznej pasji Muzeum Przyrody w Drozdowie, pielęgnującemu pamięć o rodzinie Lutosławskich, udaje się regularnie gromadzić w tym pięknym zakątku badaczy i specjalistów różnych dziedzin, nie tylko po to, aby wzniecać pamięć o wybitnych członkach tej rodziny, ale by interpretować ich twórcze dokonania na nowo, sytuować je w kontekstach współczesności. Tom "Sofia Casanova Lutosławska - hiszpańska pisarka, Polka z wyboru" jest owocem jednego z takich spotkań.

                                                                                                                                           Maria Filipowicz-Rudek

 


Muzeum Przyrody w Drozdowie

Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku

zapraszają na koncert

"Przyjaciele grają razem"

Wykonawcy: Bartosz Paprot (gitara), Arnaud Kaminski (skrzypce), Szymon Jabłoński (akordeon).

W programie: J. S. Bach, G. F. Händel, F. Schubert, F. Martin, A. Tansman,

J. Rosenmüller, A. Piazzolla, K. Olczak.

4 kwietnia 2013 roku, godz. 16:00

salon dworski Muzeum Przyrody w Drozdowie

Bilet wstępu: 9 zł



 

MPD_Wielkanoc2013

STRONA GŁÓWNA MUZEUM

Muzeum Przyrody szanuje prywatność użytkownika serwisu muzeum-drozdowo.pl, w tym BIP  bip-drozdowo.pl . Zależy nam, aby każdy kto odwiedza nasze strony internetowe wiedział jak może chronić swoją prywatność. Zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką prywatności.

Korzystanie z serwisu muzeum-drozdowo.pl oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności.

Dane mogą być gromadzone jako informacje zbierane w sposób automatyczny podczas korzystania z serwisu poprzez:

- informacje zapisywane automatycznie w logach serwerów oraz serwisu tj. adres IP, typ przeglądarki, język przeglądarki, dane urządzenia, typ systemu operacyjnego, żądanie strony wysyłane przez użytkownika, data i godzina żądania,

- pliki „cookies” czyli niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwis na urządzenie użytkownika odwiedzającego serwis (np. komputer, tablet, smartfon).

Informacje zbierane są w sposób automatyczny i służą do administrowania serwerem i serwisem, zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony danych i serwisu oraz do tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Pliki te ułatwiają także użytkownikom korzystanie z witryny.

Pliki „cookies” służą do realizacji następujących celów:

- ułatwienia korzystania z serwisu i dopasowania go do potrzeb użytkownika,

- zapamiętywania indywidualnych ustawień i preferencji,

- tworzenia anonimowych statystyk serwisu, które umożliwią poznanie oczekiwań użytkowników i rozwój serwisu tak, aby ułatwić dotarcie do najczęściej poszukiwanych informacji. Pliki „cookies” mogą zawierać informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu.

Dodatkowo w serwisie muzeum-drozdowo.pl gromadzone są anonimowe dane dotyczące odwiedzanych stron takie jak: liczba wejść unikalnych/odsłoń, kraj, przeglądarka, czas wizyty itp.

Ponieważ przeglądarki internetowe zwykle domyślnie przechowują pliki „cookies” na komputerze czy smartfonie użytkownika, każdy internauta ma możliwość skonfigurowania własnej przeglądarki internetowej tak, aby całkowicie lub częściowo wyłączyć przechowywanie plików „cookies”. Wyłączenie przechowywania plików „cookies” może spowodować, że niektóre funkcje serwisu mogą nie działać poprawnie.

Podczas korzystania z serwisu część danych może być automatycznie zbierana oraz przetwarzana przez narzędzia podmiotów zewnętrznych, z usług których korzysta Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Operatorem usługi hostingu serwisu jest Follow You Piotr Kujawka, ul. Ogrodowa 4B, 72-006 Mierzyn. Polecamy zapoznać się z regulaminem FollowYou. https://www.follownet.pl/regulamin.

Ponadto do celów statystycznych korzystamy z Google Analytics, działającego w oparciu o własne pliki „cookies”. Polecamy zapoznanie się z Polityką prywatności Google Analytics.

Informujemy, że każdy użytkownik może zapobiec zapisywaniu danych, które zostały pozyskane przez Google przy pomocy cookie oraz danych (w tym również adres IP) związanych z korzystaniem ze strony internetowej, jak również zapobiec przetwarzaniu takich danych przez Google poprzez pobranie i zainstalowanie wtyczki przeglądarki dostępnej pod linkiem: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=pl.

W związku z korzystaniem z serwisu, Muzeum Przyrody dokłada należytej staranności, aby chronić dane użytkownika. Nie odpowiadamy jednak za politykę prywatności podmiotów zewnętrznych, z usług których korzysta Muzeum Przyrody i serwisów, do których zamieszczane są linki. Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników zachęcamy do zapoznania się z zasadami obowiązującymi u tych podmiotów.

Muzeum Przyrody traktuje kwestie bezpieczeństwa z najwyższą starannością. Dokłada wszelkich starań, aby chronić serwis wraz z przetwarzanymi w nim danymi przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich. Aby zabezpieczyć dane użytkownika Muzeum Przyrody stosuje systemy bezpieczeństwa zabezpieczające dostęp do serwerów i serwisu oraz fizyczne środki bezpieczeństwa. Dane udostępniane są wyłącznie upoważnionym pracownikom oraz podmiotom, dla których są one niezbędne do realizacji zadań wyłącznie w celach opisanych w niniejszej Polityce prywatności serwisu.

W przypadku zmiany Polityki prywatności serwisu informacja zostanie zamieszczona na poniższej podstronie.


Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?

Przeglądarka Opera
Przeglądarka Firefox
Przeglądarka Chrome
Przeglądarka Internet Explorer
Przeglądarka Safari


 

IMG_1655WiosnaMPD

Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie, zwanego dalej Zamawiającym, zaprasza do przedstawienia oferty na wykonanie obowiązków koordynatora projektu "Organizacja wystawy Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi – aranżacja i wykonanie" realizowanego w ramach projektu pt. "Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi – wystawa stała w Muzeum Przyrody w Drozdowie" dofinansowanego przez NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego 7: edukacja ekologiczna, nr konkursu 5: rozwój bazy służącej edukacji ekologicznej oraz WFOŚiGW w Białymstoku.

Informujemy, że w wyniku zakończenia procedury weryfikacji ofert złożonych w ramach zapytania ofertowego na przygotowanie dokumentacji przetargowej dotyczącej przedsięwzięcia "Organizacja wystawy Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi – aranżacja i wykonanie" realizowanego w ramach projektu pt. "Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi – wystawa stała w Muzeum Przyrody w Drozdowie" dofinansowanego przez NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego 7: edukacja ekologiczna, nr konkursu 5: rozwój bazy służącej edukacji ekologicznej oraz WFOŚiGW w Białymstoku,
została wybrana oferta  Pana Andrzeja Wiśniewskiego zamieszkałego w Choroszczy.

Uzasadnienie dokonanego wyboru: oferta spełnia wymagania określone w zapytaniu ofertowym oraz kryterium najniższej ceny. 

Wszystkim oferentom dziękujemy za złożone oferty.

Noc_Muzeow2013Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza na „Noc Muzeów – spotkanie z przyrodą, historią  i kulturą” w dniu 18 maja 2013 r.
W programie:
17:00  Prelekcja Marcina Rydzewskiego (Muzeum Przyrody w Drozdowie) pt. „Powstanie Styczniowe w łomżyńskim czasopiśmiennictwie międzywojennym” - salon dworski Muzeum Przyrody w Drozdowie
18:00  Pokaz filmów przyrodniczych – altana w parku przy Muzeum
18:00  Koncert „Opowieści na skrzypce i fortepian”, wykonanie: Prof. Maciej Sobczak (Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku) - skrzypce, Bogumiła Weretka-Bajdor (Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku) - fortepian – salon dworski Muzeum Przyrody w Drozdowie
20:00  Koncert plenerowy „Derwid – nieznany Witold Lutosławski”, wykonanie: Kwartet Alla Breve, Małgorzata Trojanowska – sopran, Stanisław Będkowski – słowo o życiu i twórczości W. Lutosławskiego

Informacja o wyniku naboru na stanowisko koordynatora projektu  "Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi – wystawa stała w Muzeum Przyrody w Drozdowie" dofinansowanego przez NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego 7: edukacja ekologiczna, nr konkursu 5: rozwój bazy służącej edukacji ekologicznej oraz WFOŚiGW w Białymstoku.

Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie informuje, że na w/w stanowisko nie wpłynęła żadna oferta.

Drozdowo, 17.05.2013 r.



Piątnica: Zorganizowanie przedsięwzięcia pn. Organizacja wystawy Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi - aranżacja i wykonanie
Numer ogłoszenia: 200960 - 2013; data zamieszczenia: 23.05.2013
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - usługi

 

ZAWIADOMIENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

 dotyczy: przetargu nieograniczonego na zorganizowanie przedsięwzięcia pn. Organizacja wystawy Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi - aranżacja i wykonanie (ogłoszenie z dnia 25 maja 2013 r. na portalu BZP www.portal.uzp.gov.pl z numerem 200960 – 2013 oraz na stronie Zamawiającego http://www.muzeum-drozdowo.pl)

2013, str. 280, format A5, oprawa miękka, cena 25 zł.

Pamietnik Jablonski1      Pamietnik Jablonski2

 

JacopoTintoretto Poklon pasterzy

Jacopo Tintoretto „Pokłon pasterzy” - Scuola Grande di San Rocco (data powstania obrazu: ok. 1578-1581)

Pełnych radości i szczęścia rodzinnego Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
w imieniu kadry Muzeum Przyrody w Drozdowie
życzy

Anna Archacka

JEngelgard150 rocznica urodzin Romana Dmowskiego
75 rocznica śmierci Romana Dmowskiego

Starosta Łomżyński oraz Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie zapraszają na prelekcję  "Miejsce Romana Dmowskiego w historii Polski".
Temat zaprezentuje Jan Engelgard - magister historii, kierownik Działu Historycznego Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Siedziba Muzeum Przyrody w Drozdowie, 14 marca, godzina 13.30

w kregu pisarstwa rodziny lutoslawskich

Starosta Łomżyński

Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie

zapraszają na spotkanie

W kręgu pisarstwa rodziny Lutosławskich

piątek 11 kwietnia 2014 roku, godz. 17:00

salon dworski Muzeum Przyrody w Drozdowie

wstęp wolny

W programie wystąpienia:

Krystyny Witkowskiej pt. "Białe kruki"

Sławomira Zgrzywy pt. "Publikacje Lutosławskich ze zbiorów Sławomira Zgrzywy"

 

Zmartwychwstanie

Serdeczne życzenia Łask Pana Zmartwychwstałego,
zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych
składają:
Anna Archacka wraz z Kadrą Muzeum Przyrody w Drozdowie

Piątnica: opracowanie koncepcji rozwiązań funkcjonalno - przestrzennych wraz z aranżacją wystaw stałych Muzeum Przyrody w Drozdowie
Numer ogłoszenia: 184432 - 2014; data zamieszczenia: 30.05.2014
OGŁOSZENIE O KONKURSIE

Plakat

Starosta Łomżyński serdecznie zaprasza na wspólne Obchody 10 - lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej

W ramach obchodów w sobotę 14 czerwca 2014 roku

w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się

Festyn „Namiot Międzynarodowy"

wstęp wolny

Początek o godz. 14.00

Krystyna Berndt FILOZOFIA STODOLYMuzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza na otwarcie wystawy Krystyny Berndt

Filozofia stodoły

fotografia i artefakty z podróży

dnia 20 czerwca 2014 roku, godzina 17:00

siedziba Muzeum, ul. Główna 38

lato 26

Piknik historyczny2014Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Prezydent Miasta Łomża Mieczysław Leon Czerniawski zapraszają na Piknik Historyczny, który odbędzie się w Parku przy Muzeum Przyrody w Drozdowie w dniu 07.09.2014 r.

Program:
15.00 Powitanie gości – Lech Marek Szabłowski – Starosta Łomżyński
15.10 Koncert patriotyczny pt. „Drogi do wolności" w wykonaniu Jacka Szymańskiego, Dariusza Wójcika przy akompaniamencie Pawła Lipskiego
16.30 Żywa lekcja historii – prelekcje: dr K. Sychowicz, L. Zalewski i wspomnienia K. Wojewoda
17.30 Montaż poetycki uczniów Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży
18.00 Zakończenie – grochówka

Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz"Ja i Ty" Stowarzyszenie Ludzi Aktywn Naznaczonych w Łomży (główny organizator) zapraszają na  otwarcie wystawy fotograficznej 

"Przestrzeń Nienaruszona" autorstwa Agnieszki Zielewicz

w dniu 5 września (piątek) 2014 roku, Muzeum Przyrody w Drozdowie, godz. 17:00 - 19:00

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiego Festiwalu MF Festiwal Ty i Ja - Łomża 4 - 7 września 2014.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Przyrody w Drozdowie do końca września br.

008W dniach 27 i 28 września bieżącego roku w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyły się VI Ogólnopolskie Dni Akwarystyki. Spotkanie otwarte zostało przez Barbarę Turowską – kustosza Muzeum oraz Adama Karwowskiego – opiekuna wystawy akwarystycznej „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów”. Pierwszy wykład wygłoszony przez Romana Pawlaka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) dotyczył biologii i występowania strzebli błotnej – gatunku zagrożonego wyginięciem w Polsce, podlegającego ścisłej ochronie gatunkowej.

mpd001Muzeum Przyrody w Drozdowie,  Szkoła Podstawowa w Jeziorku oraz chór „Szkolne Słowiki” pod kierunkiem Beaty Sejnowskiej-Runo zapraszają na siódmy już Wieczór Kolęd. Wielopokoleniowe spotkanie skupia na wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek dzieci, rodziców i dziadków.

23.01.2015 r.  godz. 18.00 salon Lutosławskich w Drozdowie.   


                     

                       

W.Gerson wlk2015

 

Serdeczne życzenia Łask Pana Zmartwychwstałego,
Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych
życzy
Anna Archacka wraz z Kadrą Muzeum Przyrody
w Drozdowie

W dniach od 1 do 3 maja 2015 r. Muzeum Przyrody w Drozdowie będzie otwarte w godzinach 9:30 - 17:30

logo FZaproszenie

Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich – "ŁOMŻA JA i TY"

W ramach Festiwalu w dniu 6 września (niedziela) o godzinie 16:00

w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędą się:

- otwarcie wystawy Zbigniewa Brzezińskiego;

- koncert fortepianowy Mateusza Lasatowicza.

Serdecznie zapraszamy

Zapraszamy serdecznie akwarystów z całej Polski do wzięcia udziału w VII Ogólnopolskich Dniach Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Program poniżej.

  Strona 1 Dni Akwarystyki  Strona 2 Dni Akwarystyki

NIK 7657Integracja poprzez sztukę: filmową, teatralną, malarską i muzyczną, projekcje filmowe, olimpiady lekkoatletyczne osób niepełnosprawnych, koncerty, spektakle teatralne, wystawy fotograficzne i malarskie, happeningi, prezentacja rodzimych twórców i artystów – to w wielkim skrócie program i cele Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich – „ŁOMŻA JA i TY”. W dniach 3-6 września 2015 r. odbywał się on w Łomży, Drozdowie i Kolnie. Jednym z jego współorganizatorów było Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Wystawa

Starosta Łomżyński
Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie
Prezes Fundacji Sztuk i Dialogu
zapraszają na otwarcie wystawy

„DZIAŁALNOŚĆ SEJMOWA ADAMA CHĘTNIKA”

Wprowadzenie do tematu wystawy: Jacek Chętnik
18.09.2015 r., godz. 14:00, Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38
wstęp wolny

Zrealizowano przy wsparciu finansowym:
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku,
- Starostwa Powiatowego w Łomży.

organizacja wsparcie fin

okadka Lipskiej11XIaZ okazji jubileuszowego XV Wieczoru Pieśni Patriotycznych w Muzeum Przyrody w Drozdowie ukazała się pamiątkowa publikacja. "Wieczorem 11 listopada, czyli spotkania w Muzeum Przyrody w Drozdowie" to książka autorstwa Katarzyny Lipskiej. Jest to omówienie tematów historyczno-muzycznych wieczorów polskiej pieśni patriotycznej odbywających się cyklicznie 11 listopada w Drozdowie, które przygotowała i przeprowadziła wraz z rodziną.
Publikacja powstała we współpracy Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Fundacji "Sztuk i Dialogu". Wydawnictwo dofinansowało Starostwo Powiatowe w Łomży. Książka dostępna jest w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie.

„Boże Narodzenie”, rok powstania: 1609, autor: Michelangelo Caravaggio

Boże Narodzenie”, rok powstania: 1609, autor: Michelangelo Caravaggio

 

Pracownicy Muzeum Przyrody w Drozdowie

życzą zdrowia, radości, miłości oraz pokoju

na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia

i  Nowy Rok 2016

                                                                  Anna Archacka

                                              Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie

 

wielkanoc2016MPD

Zdrowych, pogodnych i pełnych radosnej nadziei Świąt Wielkanocnych
oraz miłych spotkań z najbliższymi
życzy dyrektor i pracownicy Muzeum Przyrody w Drozdowie

rubens

       Rubens, Jacob Joardens - Pokłon pasterzy

 

Spokojnych, zdrowych i pogodnych

Świąt Bożego Narodzenia,

miłych spotkań z najbliższymi

oraz świątecznej radości promieniującej

przez cały Nowy 2017 Rok

życzą

Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Przyrody w Drozdowie

 

Drozdowo, Boże Narodzenie 2016

zaproszenie1Fundacja Sztuk i Dialogu oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie
zapraszają na:
otwarcie wystawy „Gdzie kobiety z tamtych lat, z naszych stron...”

Wystawa to opowieść o polskich kobietach z początku XX wieku - zapomnianych rolach społecznych i kobiecej wartości w rodzinie, społeczeństwie, kulturze i obyczaju narodowym.
Scenariusz wystawy: Emil Cywiński
Eksponaty pochodzą z kolekcji rodzinnej eksponowanej wcześniej w Muzeum Kresowego Domu

Koncert noworoczny w wykonaniu wykładowczyń i studentek Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku

Bilet wstępu bez przewodnika:

• normalny - 9 zł

• ulgowy – 7 zł

• indywidualny dla dzieci do 7 lat – 2 zł

Bilet wstępu z przewodnikiem:

• normalny:

  • osoby indywidualne i grupy do 10 osób – 15 zł

  • grupy powyżej 10 osób – 10 zł

• ulgowy:

  • osoby indywidualne i grupy do 10 osób – 13 zł

  • grupy powyżej 10 osób – 8 zł

  • grupy zorganizowane przedszkolne – 5 zł

Bilet wstępu na koncert – 5 zł

Bilet wstępu na wystawę czasową – 4 zł

Bilet wstępu dla opiekunów grup – 1 zł (1 opiekun na 10 osób)

Bilet wstępu – lekcja muzealna – 4 zł

Bilet wstępu rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe) – 20 zł

Bilet wstępu ulgowy dla grup z lekcją muzealną – 12 zł

Bilet wstępu z warsztatami – 14 zł

Bilet wstępu okolicznościowy – 1 zł

Opłata za uczestnictwo w konferencji – 10 zł

Opłata za sesję zdjęciową:

• wnętrza: 70 zł,

• park: 50 zł,

• wnętrza + park: 100 zł

Opłata za przygotowanie ogniska – 70 zł. Ognisko ma miejsce w zadaszonej wiacie na terenie parku, w której jest palenisko - ruszt, stoły oraz ławki. Muzeum przygotowuje ognisko, udostępnia patyki lub żaroodporne tacki. Produkty należy mieć własne. Cena ogniska jest niezależna od liczebności grupy.

Opłata za wynajem salonu dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych – 50 zł

Opłata za wynajem salonu szkołom – 30 zł

Opłata za wynajem pomieszczeń na zajęcia warsztatowe, konferencje, wieczory biznesowe – 300 zł

Wynajem wiaty na imprezy integracyjne – 300 zł

Wynajem pokoi (11 miejsc w pokojach 2 lub 3 osobowych) – 50 zł/os./doba

Wypożyczenie książek z biblioteki – 1 zł/sztuka

MPD wlk2017

 

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

wielu łask od Pana Zmartwychwstałego

oraz miłych i spokojnych chwil z najbliższymi

życzą

Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Przyrody w Drozdowie

 

Drozdowo, Wielkanoc 2017

Zamek Kamieniec PodolskiMuzeum Przyrody w Drozdowie

Muzeum Niepodległości w Warszawie

zapraszają na otwarcie wystawy

DAWNE KRESY

WE

WSPÓŁCZESNYM OBIEKTYWIE

28 kwietnia 2017 r., godz. 14.00,

siedziba Muzeum, Drozdowo, ul. Główna 38

Fundacja Sztuk i Dialogu oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie

zapraszają na

Dzień ziół narwiańskich

poświęcony żywokostowi

13 maja 2017 roku w Muzeum Przyrody w Drozdowie, godz. 11.00

Drozdowo, ul. Główna 38, 18-421 Piątnica; www.muzeum-drozdowo.pl

zywokost plakat

 Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza na film „Rok 1863” (prod. Polska) oraz prelekcję kustosza muzeum Marcina Rydzewskiego, uzupełniającą tematykę filmu, poświęconą 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na tle wydarzeń krajowych zostaną zaprezentowane epizody regionalne mające swoje odzwierciedlenie w postawach środowisk społecznych, a także symbolice miejsc pamięci narodowej.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 26.01.2018 r. o godz. 17:00. Koszt uczestnictwa - 1 zł.


 

zaproszenieZapraszamy na koncert z cyklu Muzyczne Wieczory u Lutosławskich
„Miłość i zadumanie... Z muzyką polską w tle”

17 marca 2018 r. (sobota), godz. 19:00
Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA – sopran, powadzenie koncertu
SABINA AFTYKA – sopran
EWA MURZYNOWSKA – sopran
JOANNA SŁOWIŃSKA – mezzosopran
TATIANA BARANOWSKA – fortepian
W programie: najpiękniejsze pieśni i arie V. Belliniego, W.A. Mozarta, F. Chopina, St. Moniuszki, F. Nowowiejskiego, E. Pałłasza, M. Matuszewskiego i innych
WSTĘP WOLNY

 

SR 1Sebastiano Ricci, Zmartwychwstanie

 

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

wielu łask od Pana Zmartwychwstałego

oraz miłych i spokojnych chwil z najbliższymi

życzą

Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Przyrody w Drozdowie

Drozdowo, Wielkanoc 2018


 

SR 1Sebastiano Ricci, Zmartwychwstanie

 

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

wielu łask od Pana Zmartwychwstałego

oraz miłych i spokojnych chwil z najbliższymi

życzą

Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Przyrody w Drozdowie

 

Drozdowo, Wielkanoc 2018

 


 

001koncertKONCERT Z CYKLU MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH

7 kwietnia 2018 r. (sobota), godz. 19:00
Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38
JAN JAKUB BOKUN – klarnet
JAKUB KOŚCIUSZKO – gitara
W programie m.in.: C. Debussy, M. Ravel, R. Galliano, A. Piazzolla

WSTĘP WOLNY

003Muzeum Przyrody w Drozdowie od kilku lat aktywnie współpracuje z wieloma organizacjami działającymi w branży akwarystycznej. Należą do nich: uczelnie wyższe, stowarzyszenia, firmy, fora internetowe, media oraz inne jednostki szeroko związane z przyrodą. W konsekwencji tego nasza placówka czynnie uczestniczy w cyklicznych ogólnopolskich imprezach akwarystycznych odbywających się na terenie naszego kraju.

Muzeum wielokrotnie brało udział w „Warszawskich Dniach Akwarystyki” organizowanych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas minionych edycji imprezy prezentowane były akwaria biotopowe, w których pływały ryby pochodzące z Narwi tj. krąp, wzdręga, jaź, płoć, lin. Poza rybami w zbiornikach znajdowały się rośliny wodne występujące w Dolinie Narwi np.: tatarak zwyczajny, manna mielec, psianka słodkogórz, karbieniec pospolity. Podczas tegorocznej edycji „Warszawskich Dni Akwarystyki” Muzeum uczestniczyło w projekcie aranżacji akwarium biotopowego pod nazwą „Lubimy mokrą robotę – Hobby Pasja Przyjemność AKWARYSTYKA” stworzonym przez sekcję Akwariuszy. Prezentacja takiego zbiornika podczas imprezy miała na celu przybliżenie piękna polskiej ichtiofauny wśród uczestników spotkania.

Instytucja uczestniczy również w cyklicznej imprezie odbywającej się na Śląsku pod nazwą „Śląski Weekend Akwarystyczny”. Muzeum współpracuje z Górnośląskim Stowarzyszeniem Akwarystów w zakresie wymiany doświadczeń, wygłaszania prelekcji oraz szeroko rozumianych działań edukacyjnych. Przedstawiciele Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów uczestniczyli niemal we wszystkich edycjach Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Muzeum brało także udział w pierwszej edycji imprezy pod nazwą AQUA SILESIA zorganizowanej w Katowicach przez Andrzeja Nowickiego (SUPERDISCUS). Na wystawie Muzeum Przyrody zaprezentowało ryby pochodzące z afrykańskiego jeziora Malawi.

Kolejną imprezą, w której uczestniczyło Muzeum była wystawa akwarystyczna zorganizowana przez firmę AQUAEL podczas Targów „Warsaw Animal Days”. Odbyły się one w kwietniu ubiegłego roku. Impreza zorganizowana została w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym w Nadarzynie. W wystawie akwarystycznej uczestniczyli akwaryści z całej Polski. Mieli oni możliwość zaprezentowania swoich ryb, a także umiejętności w urządzaniu i aranżacji zbiorników słodkowodnych oraz morskich.

Muzeum uczestniczyło również w imprezach akwarystycznych organizowanych na północy Polski. Jedną z nich był „I Akwarystyczny Spływ Kajakowy” zorganizowany w czerwcu ubiegłego roku w Ukcie przez forum arowana.pl oraz forum akwariumonline.pl. Impreza ta miała charakter ogólnopolski i skupiała akwarystów z różnych regionów naszego kraju. Gospodarze imprezy zorganizowali konkurs urządzania zbiorników biotopowych nad rzeką Krutynia. Drużyna konkursowa do której należał Adam Karwowski - przedstawiciel Muzeum zajęła w nim I miejsce i obdarowana została nagrodami ufundowanymi przez firmy z branży akwarystycznej.

Kalendarz ogólnopolskich imprez akwarystycznych na rok 2018 jest bardzo wypełniony. Na pewno w kilku z nich Muzeum weźmie czynny udział. Poinformujemy o tym Państwa w następnym artykule dotyczącym działalności akwarystycznej naszej placówki.

zaproszenie koncertZapraszamy na

koncert międzynarodowej młodzieżowej

orkiestry dętej „Wersalinka”

10AquaMuzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza serdecznie pasjonatów podwodnego świata na X edycję Ogólnopolskich Dni Akwarystyki, które odbędą się w dniach 20 i 21 października bieżącego roku. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w imprezie proszone są o kontakt z Muzeum. Szczegółowych informacji udzielimy pod numerem telefonu (86) 219 20 81 lub drogą mailowa Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program spotkania poniżej.

Serdecznie zapraszamy!

Program

R 349

 

 

Życzymy Państwu radosnych, spokojnych, przeżywanych w rodzinnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.

Życzymy, by Nowy Rok 2019 był czasem pomyślnym, byśmy potrafili odnaleźć to co wspólne, co nas łączy, byśmy mieli jak najwięcej powodów do radości i optymizmu.

Anna Archacka

Dyrektor Muzeum oraz

Zespół Pracowników MP


 

Ogłoszenie nr 502574-N-2019 z dnia 2019-01-11 r.

Muzeum Przyrody w Drozdowie: Remont fasady południowej budynku Muzeum Przyrody

w  Drozdowie
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - Roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: Zamieszczanie obowiązkowe

Ogłoszenie dotyczy: Zamówienia publicznego

Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Tak


Nazwa projektu lub programu
Remont fasady południowej budynku Muzeum Przyrody w Drozdowie

O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych

Nie


Należy podać minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób należących do jednej lub więcej kategorii, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy Pzp, nie mniejszy niż 30%, osób zatrudnionych przez zakłady pracy chronionej lub wykonawców albo ich jednostki (w %)

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Postępowanie przeprowadza centralny zamawiający

Nie

Postępowanie przeprowadza podmiot, któremu zamawiający powierzył/powierzyli przeprowadzenie postępowania

Nie

Informacje na temat podmiotu któremu zamawiający powierzył/powierzyli prowadzenie postępowania:
Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie przez zamawiających

Nie


Jeżeli tak, należy wymienić zamawiających, którzy wspólnie przeprowadzają postępowanie oraz podać adresy ich siedzib, krajowe numery identyfikacyjne oraz osoby do kontaktów wraz z danymi do kontaktów:

 

Zmartwychwstanie1Sebastiano Ricci (1659 – 1734), obraz „Zmartwychwstanie”

 

Serdeczne życzenia Łask Pana Zmartwychwstałego,

zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

składają

Anna Archacka wraz z Kadrą Muzeum Przyrody w Drozdowie

006Drozdowski koncert Filharmonii Kameralnej w Łomży odbył się w ramach festiwalu „Wiosna Moniuszkowska, zorganizowanego z racji 200-lecia urodzin tego słynnego kompozytora.

Wykonawcami koncertu byli: KIM AE RAN – sopran, ROBERT CIEŚLA – tenor
JOANNA KACPEREK – fortepian.

Informujemy, że wskutek dużych zniszczeń spowodowanych gwałtowną ulewą i wiatrem, wejście na kładkę edukacyjną i do parku muzealnego jest zabronione do odwołania.

 

Wejście grozi niebezpieczeństwem!

Okładka książki Koniec świata Lutosławskich

Danuta i Aleksander Wroniszewscy „Koniec świata Lutosławskich”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okłada książki Koniec świata Lutosławskich

Danuta i Aleksander Wroniszewscy to dziennikarze m. in. łomżyńskich „Kontaktów” i warszawskiego „Prawo i Życie”. Pisywali również w innych pismach – tak regionalnych, jak i ogólnopolskich. Uprawiali głównie reporterkę, zdobywając wiele dziennikarskich laurów – na konkursach reporterskich, na najlepsze publikacje roku.

Największą frajdę i satysfakcję sprawiało im jednak zbieranie materiału do, właśnie wydanej, książki o rodzie Lutosławskich. Ten temat pojawił się w ich pracy kiedy byli w Łomży, ale trwał również wtedy, kiedy przenieśli się do Warszawy i, rodzinnego dla śp. Pani Danuty, Gorzowa.

Bilet wstępu bez przewodnika:

• normalny - 9 zł

• ulgowy – 7 zł

• indywidualny dla dzieci do 7 lat – 2 zł

Bilet wstępu z przewodnikiem:

• normalny:

  • osoby indywidualne i grupy do 10 osób – 15 zł

  • grupy powyżej 10 osób – 10 zł

• ulgowy:

  • osoby indywidualne i grupy do 10 osób – 13 zł

  • grupy powyżej 10 osób – 8 zł

  • grupy zorganizowane przedszkolne – 5 zł

Bilet wstępu na koncert – 5 zł

Bilet wstępu na wystawę czasową – 4 zł

Bilet wstępu dla opiekunów grup – 1 zł (1 opiekun na 10 osób)

Bilet wstępu rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe) – 20 zł

Bilet wstępu ulgowy dla grup ze zwiedzaniem z lekcją muzealną – 12 zł

Bilet wstępu ulgowy ze zwiedzaniem i lekcją muzealną dla grup przedszkolnych - 9 zł

Bilet wstępu ze zwiedzaniem z warsztatami – 14 zł

Bilet wstępu na otwarcie wystawy czasowej  – 1 zł

Opłata za uczestnictwo w konferencji – 10 zł

Opłata za wynajem wnętrz/parku na sesję zdjęciową:

• wnętrza: 150 zł,

• park: 100 zł,

• wnętrza + park: 200 zł

UWAGA!!! OPŁATĘ ZA SESJĘ ZDJĘCIOWĄ NALEŻY UIŚCIĆ W KASIE W GODZINACH PRACY MUZEUM PRZYRODY W DROZDOWIE

Opłata za wynajem wiaty i drewno na ognisko – 120 zł. Ognisko ma miejsce w zadaszonej wiacie na terenie parku, w której jest palenisko - ruszt, stoły oraz ławki. Muzeum przygotowuje ognisko (brak obsługi przez pracowników w trakcie pieczenia), udostępnia patyki lub żaroodporne tacki. Produkty należy mieć własne (prowiant, talerzyki, kubeczki, sztućce). Cena ogniska jest niezależna od liczebności grupy.

Opłata za wynajem salonu dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych – 50 zł

Opłata za wynajem salonu szkołom – 30 zł

Opłata za wynajem pomieszczeń na konferencje, wieczory biznesowe – 300 zł

Wynajem wiaty na imprezy integracyjne – 300 zł

Wynajem pokoi (11 miejsc w pokojach 2 lub 3 osobowych) – 50 zł/os./doba

Wypożyczenie książek z biblioteki – 1 zł/sztuka

 

Pokłon pasterzy autorstwa Bartolomé Estebana Murilla powst. w XVII w. Madryt

„Pokłon pasterzy” autorstwa Bartolomé Estebana Murilla (powst. w XVII w.), Madryt.

 

I pomyśl, jakie to dziwne, że Bóg miał lata dziecinne, matkę, osiołka, Betlejem.
ks. Jan Twardowski

Życzymy Państwu radosnych, spokojnych, przeżywanych w rodzinnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia

oraz wszelkiej pomyślności, radości oraz optymizmu

w nadchodzącym 2020 roku.

Dyrektor Anna Archacka oraz Pracownicy

Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie

Zaproszenie obraz

Zapraszamy na koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego
z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”

ROMAN LASOCKI – skrzypce

WSTĘP WOLNY

21 marca 2020 r. (sobota), godz. 18.30
Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, ul. Główna 38

Informujemy, że planowany na dzień 21 marca br. koncert

"Romana Lasockiego muzyczne pogadanki" jest odwołany.

fot 1 Dwór Dolny

Gdy w 1984 r. pod nazwą Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie rozpoczynała działalność placówka muzealna, jej twórca - biolog Andrzej Chyl, nakreślił profil działalności oparty na walorach przyrodniczych najbliższej okolicy oraz historii miejsca i ludzi z nim związanych. Były to jednak czasy, w których oprócz wzrastającej troski o dziedzictwo przyrodnicze i kulturę materialną, polityka kulturalna państwa nie zakładała kreacji spuścizny po dawnej elicie społecznej – ziemiaństwie. Dzieje zasłużonej dla kultury polskiej prężnej w drugiej połowie XIX i na początku XX w. rodziny Lutosławskich, dawnych właścicieli dóbr drozdowskich, musiały pozostawać w cieniu ówczesnej polityki państwa.
 
 
Życzenia Łask Pana Zmartwychwstałego,
zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych
składają
Anna Archacka wraz z Kadrą Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich
w Drozdowie
Jacopo Tintoretto Ukrzyżowanie powst. w roku 1565 w Wenecji

Bluszczyk kurdybanek kwiaty Bluszczyku kurdybanka

Gwiazdnica pospolitaMiodunka ćma

W związku z decyzją Rządu RP dotyczącą przywrócenia

z dniem 4 maja 2020 r. możliwości odwiedzin

instytucji kultury m. in. muzeów,

osoby zwiedzające

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie,

zachowując obostrzenia sanitarne,

powinny być zaopatrzone w maseczki i rękawiczki ochronne.

 

Uwaga!
Maseczki i rękawiczki ochronne oraz zachowanie
bezpiecznego dystansu
obowiązuje również odwiedzających park muzealny!

 

W związku z decyzją Rządu RP dotyczącą przywrócenia możliwości odwiedzin instytucji kultury m. in. muzeów, osoby zwiedzające Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, zachowując obostrzenia sanitarne, powinny być zaopatrzone w maseczki i rękawiczki ochronne.

Maseczki i rękawiczki ochronne oraz zachowanie bezpiecznego dystansu obowiązuje również odwiedzających park muzealny.

 
 
 
Zgodnie z rozporządzeniami

Prezesa Rady Ministrów

od dnia 07.11.2020 do 29.11.2020

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie
jest nieczynne

 

 

 

 Fragment z prezentacji

Działają w różnych obszarach kultury, ale łączy ich jedno - od lat z pasją i oddaniem pracują na rzecz jej rozwoju w naszym regionie. Siedmiu podlaskich twórców zostało nagrodzonych przez Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony kultury za sezon 2019/2020. Ogłoszenie laureatów odbyło się online w środę (2.12). Gratulacje nagrodzonym złożył marszałek Artur Kosicki.

"- Przekazywane dzisiaj nagrody to wyraz naszego uznania za to czym się zajmujecie, w jaki sposób wpływacie na rozwój kulturalny regionu – mówił marszałek gratulując laureatom. - Cieszę się, że to nie jest tylko Wasza praca, ale pasja, całe życie poświęcane wspaniałej działalności. Promujecie region w kraju i poza jego granicami, podejmujecie się bardzo trudnych wyzwań. Dziękuję za to w imieniu zarządu, radnych sejmiku i własnym. Jesteśmy z Was dumni!"

Za całokształt pracy twórczej doceniono Janinę Osewską - poetkę, fotograf, pedagoga, animatorkę życia literackiego i regionoznawcę.   

"- Jestem dumna i szczęśliwa, że mogłam otrzymać tę nagrodę. Dziękuję zarządowi województwa, panu marszałkowi, a także osobom, które mnie do tej nagrody zgłosiły – mówiła Janina Osewska."

Jej wiersze przetłumaczono na wiele języków. Publikowała w polskich pismach literackich oraz w Australii, Litwie, Ukrainie, Kanadzie, USA, Mongolii, a także w antologiach i almanachach w Polsce i za granicą (Czechy, Litwa, Mongolia, Liban, Indie, Argentyna). Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach i kongresach poezji w Polsce, na Litwie, w Irlandii, USA, Mongolii i Indiach. Urodziła się i mieszka w Augustowie

Laureatem nagrody został też Fryderyk Nowicki – wieloletni nauczyciel muzyki i dyrygent chóru szkolnego Liceum Ogólnokształcącego w Łapach w latach 1953-2004 i założyciel Żeńskiej Orkiestry Dętej.  

Władze województwa doceniły również jeden z najstarszych podlaskich zespołów folklorystycznych. To działający od 65 lat „Narwianie”.
Zespół bierze udział w licznych festiwalach, koncertach i wydarzeniach. Poprzez swoje występy promuje podlaską twórczość ludową i unikatowe elementy wiejskiego folkloru.

"- Dziękujemy za docenienie 65-lecia naszej działalności związanej z pielęgnowaniem tradycji Podlasia. Dzięki wsparciu samorządowemu możemy podnosić nasze umiejętności – podkreślali przedstawiciele „Narwian” – Chcemy też przy okazji podziękować za to, że nasz zespół mógł brać udział w realizacji płyty„ Na ławeczce” wydanej przez Województwo Podlaskie."

Wśród tegorocznych laureatów znalazła się też znakomita aktorka Teatru Dramatycznego im. Al. Węgierki w Białymstoku – Justyna Godlewska - Kruczkowska.
Nagrodę otrzymała za 20 lat pracy artystycznej. W tym czasie wykreowała wiele znakomitych ról, w większości pierwszoplanowych. Justyna Godlewska – Kruczkowska jest też pedagogiem, prowadzi wiele warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży. Od lat współpracuje z Książnica Podlaską.

"- Każda kultura uskrzydla, cieszę się, że mogę być cząstka życia kulturalnego naszego województwa, że swoimi występami mogę wzruszać i bawić. Obiecuję, że tak jak do tej pory, będę z pasją i oddaniem tworzyć, mam nadzieję przez kolejne 20 lat – mówiła Justyna Godlewska – Kruczkowska dziękując za wyróżnienie."

Nagrodę Marszałka za całokształt dotychczasowej działalności na rzecz upowszechniania kultury naszego regionu w kraju i zagranicą otrzymał Aleksander Naumow, światowej klasy polski uczony, znany społecznik „zasłużony dla Białostocczyzny”, autor ponad 200 publikacji,  członek wielu międzynarodowych komitetów, komisji i redakcji naukowych.

"- Wyróżnienie, ta nagroda jest zaszczytem, ale też niespodzianką. Ja wyrosłem tu na Podlasiu. Przez całe dość tułacze życie starałem się pokazywać wartość tej naszej podlaskiej kultury. Tu właśnie historia i współczesność stykają się nieustanie w niezwykły sposób. To zespolenie tworzy różnoraką inspirację, daje też twórczą moc w różnych środkach wyrazu – podkreślał laureat."

Prof. Aleksander Naumow zajmuje się przede wszystkim kulturą Słowian prawosławnych, szczególnie z dawnych epok, ale także bada funkcję duchowości chrześcijańskiej i dawnej tradycji w czasach nowożytnych. Pionier badań nad cerkiewnosłowiańską twórczością prawosławnych i greckokatolickich obywateli Rzeczpospolitej. Popularyzuje piśmiennictwo starosłowiańskie, będąc najbardziej produktywnym tłumaczem dawnych utworów literacko-liturgicznych na język polski.

Kolejną nagrodzoną jest Anna Archacka, Dyrektor Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie.
Jak podkreślano w uzasadnieniu przyznania nagrody - w trakcie  40 lat pracy zawodowej mobilizuje do ratowania dziedzictwa. Dzięki profesjonalizmowi, kreatywności i umiejętnościom menedżerskim tworzy instytucję prężna, o wielokierunkowej ofercie programowej, żywo reagującą na potrzeby oraz kształtującą upodobania kulturalne różnych grup wiekowych społeczności powiatu. Umiejętnie pozyskuje środki z funduszy europejskich i krajowych.
Dyrektor Anna Archacka w przekazanym podziękowaniu podkreślała, że nagroda jest dla niej wielkim wyróżnieniem, a praca w kulturze i dla kultury jest zaszczytem i bezcennym doświadczeniem.  

Listę laureatów zamyka Cezary Chwicewski – twórca, strateg i dyrektor kreatywny Up To Date Festival. Wyróżnienie otrzymał za zainicjowanie i zarządzanie akcją „Wyślij Pocztówkę do Babci”.
Akcja ta to nie tylko tysiące wysłanych pocztówek, ale także setki tysięcy wyświetleń, dziesiątki tysięcy relacji, udostępnień, komentarzy, postów i publikacji. 

"- To jest duże wyróżnienie za pracę w którą wkładamy serce, za rzeczy artystyczne, związane z kulturą – podkreślał Cezary Chwicewski –  Akcja „Wyślij Pocztówkę do Babci” łączy pokolenia. Więzy pokoleniowe są konieczne do życia, a ta akcja właśnie te relacje wzmacnia - podkreślał."

Cezary Chwicewski przypomniał, że samorząd województwa mocno angażuje się w organizację Up To Date Festival. Dzięki wsparciu władz regionu mógł też powstać mural „Wyślij Pocztówkę do Babci” – władze województwa udostępniły ścianę swojego budynku przy ul. M.C.Skłodowskiej w Białymstoku.

Marszałek zachęcał wszystkich, którzy działają w obszarze kultury do zgłaszania kandydatur do nagrody. 

"- Mamy rzeszę wspaniałych artystów i wiele wspaniałych osób, które są wizytówką naszego regionu. Mamy czym się chwalić - podkreślał Artur Kosicki."

Gratulacje laureatom złożyła też Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Wszyscy nagrodzeni otrzymają po 9 tys. zł.

Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. artyści Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz oraz twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy.

  • 0x0
  • 0x0_1
  • 0x0_2
  • 0x0_3
  • 0x0_4
  • marszalek
  • z_prezentacji

 

Aneta Kursa
fot. Małgorzata Sawicka

 

Źródło wiadomości: 

https://www.wrotapodlasia.pl/

 

 

Gerard van Honthorst - Adoracja pasterzy 1622

Gerard van Honthorst, Adoracja pasterzy (1622, barok)

 

Pełnych radości, szczęścia rodzinnego i zdrowia

Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
w imieniu kadry Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie
życzy

Anna Archacka

 

Zapraszamy do Muzeum!

 

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, od 1 lutego 2021 roku, jest ponownie otwarte dla zwiedzających.

 Z powodu pandemii obowiązuje reżim sanitarny, między innymi zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu.

 

Zapraszamy:

- w sezonie zimowym: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30, w soboty i niedziele 9.30-15.30

- w sezonie letnim: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.30, w soboty i niedziele 9.30-17.30

Zgodnie z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2,

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie

informuje o zamknięciu instytucji

w dniach 20 marca – 18 kwietnia 2021 roku dla osób zwiedzających.

 

Paolo Veronese Zmartwychwstanie Chrystusa ok. 1570

Paolo Veronese „Zmartwychwstanie Chrystusa”, ok. 1570

 

Serdeczne życzenia Łask Pana Zmartwychwstałego,

zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

składają

Anna Archacka wraz z Kadrą Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie

plakat oddawanie krwi

 

plakat

Serdecznie zapraszamy na konferencję „SOFÍA CASANOVA: PISARKA, OSOBOWOŚĆ HISZPAŃSKIEGO I POLSKIEGO ŻYCIA INTELEKTUALNEGO. TEKSTY – ŚWIADECTWA – INTERPRETACJE”, której I dzień będzie miał miejsce w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie 13 czerwca 2022 roku (poniedziałek).
Wstęp wolny.