039„23. Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża uważam za zakończony” - padły słowa Wicestarosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego i tak zakończyło się najważniejsze wydarzenie muzyczne na Ziemi Łomżyńskiej. W niedzielę 10 lipca 2016 roku w drozdowskim Muzeum odbył się plenerowy koncert wieńczący tegoroczną edycję, czyli „Wielka Gala w Pałacu”. Zaprezentowano różnorodny program - utwory operowe, operetkowe oraz instrumentalne takich twórców jak: Mozart, Chopin, Moniuszko, Wagner, Rossini czy Verdi. Wykonawcami byli: rodzina Lewandowskich (wiolonczelistka Marta Lewandowska wraz z mężem pianistą Rafałem oraz dziećmi: skrzypaczką Zofią i pianistą Franciszkiem), Tomasz Śledziona (tenor), Ewa Bąk (fortepian), Aleksander Kopecki (bas/baryton), Katarzyna Kłodzińska (sopran), Jaryna Kuzmych (sopran), Taras Kuzmych (baryton), Olena Skrok (fortepian), Piotr Łukaszczyk (fortepian), Łukasz Wroński (tenor), Alicja Rumianowska (mezzosopran), Lilka Chyczyńska (wokal), Tomasz Mazur (baryton), Svafa Thorhallsdottir (sopran), Andrzej Malinowski (bas), Magdalena Witczak (sopran), Katarzyna Rogalska (wokal), Grzegorz Kołodziej (baryton), Barbara Lewicka-Wójcik (sopran), Dariusz Wójcik (bas), Piotr Komorowski (akordeon), Tomasz Raczkiewicz (kontratenor) oraz Anita Rywalska-Sosnowska (sopran). Słowem znakomici artyści scen krajowych i zagranicznych. Galę prowadził wybitny solista, osoba która zawsze przychodzi na myśl, gdy pada nazwa Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, a mowa oczywiście o Jacku Szymańskim.

Zgromadzona w parku muzealnym publiczność spędziła wieczór obfitujący w piękną muzykę, popisy artystów i humor. Dopisała dobra pogoda, choć na chwilę wyciągnięto parasole, ale tylko na chwilę. Niektórzy byli w Drozdowie po raz pierwszy, inni to stali bywalcy. To mieszkańcy regionu, ale też osoby z różnych stron kraju. Festiwal stał się nieodłącznym elementem życia kulturalnego nie tylko Ziemi Łomżyńskiej, ale całego województwa i ma spore grono wielbicieli – tych, którzy przełom czerwca i lipca rezerwują na uczestnictwo w festiwalowych koncertach.

Zatem za nami dziesięć festiwalowych dni i 20 koncertów, w tym dwudziesta trzecia drozdowska „Wielka Gala w Pałacu”.

• 006a