002aW zimowy piątek 15 stycznia bieżącego roku w drozdowskim Muzeum odbyło się otwarcie wystawy „Pola tętniące życiem”. To ekspozycja edukacyjna wykonana przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, której celem jest pokreślenie wartości przyrodniczej terenów rolniczych naszego kraju. Polska ma bowiem kluczowe znaczenie dla zachowania europejskiej populacji wielu gatunków ptaków i zwierząt, w Polsce mamy do czynienia z wielkim skarbem jakim jest biologiczna różnorodność terenów tradycyjnej polskiej wsi. Jest to nasz rodzimy „kapitał ekologiczny”. Dodajmy – nie zawsze dostrzegany i doceniany. I właśnie uświadomieniu tego jaką wartość stanowią rolnicze tereny Polski służy prezentowana w Drozdowie wystawa. O jej tematyce opowiadał podczas otwarcia prezes Towarzystwa „Bocian” – Marek Kowalski. Omówił plansze z fotografiami z których składa się wystawa oraz odpowiadał na pytania gości.

Wystawę można oglądać do końca lutego 2016 roku.

Po zakończonym wernisażu goście wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu wykładowców i studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Trwa okres świąteczny, a więc związany z tradycją kolędowania, która jest od wielu lat kultywowana przez drozdowską placówkę. Najbardziej znany członek rodu – wielki Witold Lutosławski w swojej karierze kompozytora zajmował się także muzycznymi aranżacjami kolęd. Jest to fakt mniej znany z jego biografii, przypomniany podczas piątkowego koncertu, podczas którego mogliśmy usłyszeć polskie kolędy w opracowaniach Lutosławskiego (między innymi: „Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus malusieńki”, „Lulajże Jezuniu”) oraz innego znakomitego polskiego kompozytora i dyrygenta - Stanisława Niewiadomskiego (wśród nich „Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”, „Z narodzenia Pana”, „Glorya!”). Wystąpili: Marta Wróblewska – sopran, Monika Horodek – sopran, Małgorzata Piotrowska – sopran i Adam Bańkowski – bas. Na fortepianie grała Urszula Iżbicka.

• 002a
  • 005a