5MPD DrozdowoWyjazdem do Drozdowa zakończyła się tegoroczna edycja konkursu pt. "Dwór Lutosławskich w Drozdowie - ostoja polskości". Przedsięwzięcie zorganizowane przez Ostrowskie Stowarzyszenie "Ludzie z Pasją" z udziałem Muzeum Przyrody w Drozdowie przygotowano z myślą o młodzieży szkól gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie z PG im. Papierza Jana Pawła II w Wąsewie, PG nr 4 w Komorowie Starym, PG w Broku, LO im. Mikołaja Kopernika z Ostrowi Mazowieckiej. Młodzież, pod opieką nauczycieli: Remigiusza Trembowskiego, Elżbiety Pierszej, Bożeny Puchalskiej i Moniki Kuziak, zwiedziła miejscowość. Odwiedzili miejsca związane z rodziną Lutosławskich oraz działaczem narodowym Romanem Dmowskim. Zwiedzili kościół parafialny, kaplicę cmentarną oraz dawny Dolny Dwór, gdzie obecnie mieści się siedziba Muzeum Przyrody w Drozdowie. Młodzież, po zwiedzeniu wystaw stałych Muzeum, otrzymała nagrody konkursowe ufundowane przez  Stowarzyszenie, a szkoły - Muzeum. Uczestnicy wyjazdu żywo zainteresowani byli historią miejsca oraz osób z nim związanych. Dla wielu pasjonatów czas wyprawy mógł wydać się nie dosyć długim by w pełni zaspokoić ciekawość miejscem. Mamy jednak nadzieję, że ucieszy ich fakt iż niedługo, bo  w następnym roku szkolnym, zostanie zorganizowany konkurs historyczny o podobnym przesłaniu. Z pewnością więc jeszcze niejedna z trzydziestoosobowej grupy będzie miała okazję odwiedzić te strony w niezbyt odległej przyszłości.

• 2MPD_Drozdowo
  • 3MPD_Drozdowo